Cynara scolymus l. yaprakları kullanılarak biyoaktif materyal geliştirilmesi
Development of bioactive material using Cynara scolymus l. leaves
  1. Tez No: 962288
  2. Yazar: GAMZE EDE KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE AYSUN KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tüketicilerin daha az kimyasal içeriğe sahip, çevre dostu ürünlere yönelik artan ilgisi; gıda üreticilerini ve araştırmacıları yenilenebilir doğal kaynaklardan elde edilen biyobozunur gıda ambalaj malzemeleri geliştirmeye teşvik etmiştir. Tarımsal yan ürünlerin kullanımı, ekonomik ve çevresel faydaları nedeniyle öncelikli hale gelmiştir. Her yıl endüstriyel işleme sırasında tonlarca enginar (Cynara scolymus L.) yaprağı atık olarak ayrılmakta ve yeterince değerlendirilmemektedir. Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda (%2, %4, %8 w/v) enginar yaprağı etanol ekstraktı içeren yenilebilir kitosan bazlı filmler hazırlanmıştır. Üretilen filmlerin antioksidan aktiviteleri DPPH serbest radikal giderme testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, film ve ekstraktların antimikrobiyal etkileri Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis ve Candida albicans'a karşı agar difüzyon yöntemi ile test edilmiştir. %8 enginar ekstraktı içeren kitosan filmlerin özellikle P. aeruginosa, E. coli, S. aureus ve B. subtilis'e karşı antibakteriyel aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, ekstrakt konsantrasyonu arttıkça antioksidan aktivitenin de anlamlı şekilde yükseldiği gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, enginar yaprağı atıklarından elde edilen etanol ekstraktının kitosan bazlı yenilebilir filmlerin biyolojik aktif özelliklerini artırdığını ve çevre dostu gıda ambalaj materyallerinin geliştirilmesinde kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, enginar yaprağı ekstraktı sürdürülebilir ve fonksiyonel bir doğal katkı maddesi olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing interest of consumers in environmentally friendly products with lower chemical content has encouraged food producers and researchers to develop biodegradable food packaging materials derived from renewable natural sources. The utilization of agricultural by-products has become a priority due to its economic and environmental benefits. Every year, tons of artichoke leaves are discarded as waste during industrial processing and are not adequately valorized. In this study, edible chitosan-based films containing different concentrations (%2, %4, %8 w/v) of ethanol extract of artichoke (Cynara scolymus L.) leaves were prepared. The antioxidant activities of the produced films were evaluated using the DPPH free radical scavenging test. In addition, the antimicrobial effects of the films and extracts were tested against Escheichia coli, Staphyloccus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Bacillus subtilis, Enterecoccus faecalis, Candida albicans using the agar diffusion method. The chitosan films containing %8 artichoke extract showed antibacterial activity, particularly against P. aeruginosa, E. coli, S. aureus and B. subtilis. It was observed that the antioxidant activity also increased significantly with the rising extract concentration. The findings revealed that ethanol extract obtained from artichoke leaf waste enhances the bioactive properties of chitosan-based edible films and can be utilized in the development of environmentally friendly food packaging materials. In this respect, artichoke leaf extract stands out as a sustainable and functional natural additive.