İzmir İlinde bulunan agromyzidae (Diptera) familyasına bağlı türler üzerinde sistematik araştırmalar
Systematic studies on the species of the family agromyzidae (Diptera) in İzmir Province
- Tez No: 77512
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET İZMİR İLİNDE BULUNAN AGROMYZIDAE ( DBPTERA ) FAMİLYASINA BAĞLI TÜRLER ÜZERİNDE SİSTEMATİK ARAŞTD3MALAR CİVELEK Hasan Sungur Doktora Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Feyzi ÖNDER Ekim 1998, 169 sayfa Son yıllarda İzmir İli tarım alanlarında galerisineklerinin (Diptera : Agromyzidae) zararı gittikçe artmakta olup, özellikle örtü altı sebze ve süs bitkileri yetiştirme alanlarında bu zarar daha da fazla olmaktadır. Bu çalışmada son derece önemli zararlara neden olan galerisineklerinin İzmir İli faunasının ortaya konulması ve ileride yapılacak mücadele çalışmalarına temel oluşturması amaçlanmaktadır. Bu amaçla 1996 ve 1997 yıllarında İzmir İli ve İlçeleri, örnek toplamanın kolay ve ekonomik olması açısından dört altbölgeye ayrılmış ve her altbölgeye ayda bir kere gidilerek değişik yüksekliklerden ve kültür bitkisi olsun olmasın her türlü bitkiden örnekler toplanmıştır. Örnekler, erginlerin ya doğadan atrap kullanılarak ya da içinde larva bulunan galerili yaprakların laboratuvarda kültüre alınması suretiyle elde edilmiştir. Agromyzidae familyasına bağlı türlerin teşhisi için en önemli karakter olan erkek genitalyalar, erkek bireylerin çeşitli kimyasal aşamalardan geçirilmesi suretiyle elde edilmiştir. Teşhisi yapılan türlerin teşhis anahtarları hazırlanmış ve en önemli karakteristik özellikleri şekillerle verilmiştir.Yapılan bu çalışmanın sonucunda İzmir İlinde 36 galerisineği türü saptanmış ve bunlardan 18 'inin ülkemiz Agromyzidae familyası faunası için yeni kayıt olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca daha önce İzmir İlinde varlığı saptanmış ancak bu çalışma sırasında bulunamamış olan 10 türün de ele alınması sonucunda toplam 46 tür bu çalışmada tanımlanmıştır. Bu türler Agromyza intermittens, A.narıa, A.rondensis, A.frontella, A.hiemalis, A.apfelbecki, A.albitarsis, A.trebinjensis, Japanagromyza salicifolii, Ophiomyia curvipalpis, O.cunctata, O.orbiculata, O.inaequabilis, Amauromyza morionella, Cerodontha denticornis, Liriomyza huidobrensis, L.cicerina, L. or bona, L.amoena, Lcepae, L.trifolii, L.centaureae, L.congesta, Lstrigata, L.brassicae, L.balcanica, Phytoliriomyza arctica, Calycomyza humeralis, Paraphytomyza populi, P.orphana, Pseudonapomyza hispanica, Napomyza gymnostoma, N. lateralis, N.clematidis, Phytomyza rufescens, Ph. kaltenbachi, Phferıdae, Ph.rammculi, Phrufipes, Ph.orobanchia, Ph.milii, Phhorticola, Phplantaginis, Phtenella, Phpetoei, PhJetrasticha. Saptanan türlerden Agromyza apfelbecki türünün Cynara scolymus ; Liriomyza cicerina türünün Cicer arietinum ; L. congesta türünün Medicago sativa ; L. huidobrensis türünün Chrysanthemum spp.; Cucumis sativus, Lactuca sativa, Phaseolus vulgaris ; L. strigata türünün Lycopersicum spp. ve Citrullus lanatus ; L. trifolii türünün Solanımı melongena ve Vigna anguiculata ve Phytomyza horticola türünün de Pisum sathımı bitkileri üzerinde ekonomik zararlara neden oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT SYSTEMATIC STUDIES ON THE SPECIES OF THE FAMILY AGROMYZHJAE (DIPTERA) IN IZMIR PROVINCE CİVELEK Hasan Sungur PhD Thesis, Plant Protection Department Supervisor : Prof.Dr.Feyzi ÖNDER October 1998, 169 pages In recent years, the damage of leafininers (Diptera : Agromyzidae) on crops has been continuously increasing, especially in vegetables and ornamental plants grown in greenhouses in Izmir province. This study aimed to determine the fauna of leafininers in Izmir province. Thus this study will be provide a base for future research regarding the control of leafininers. For this purpose, Izmir province was divided into four subareas for the convenience of the collection of the specimens in addition to it being more economical. The trips to the each subareas were carried out once a month. The specimens were collected from both cultural and non-cultural plants at different altitudes. The adults of leafininers were obtained by sweepnetting and also by rearing in the laboratory from infested leaves. Due to the fact that the male genitaliae are important characters for identification of leafininers, these male genitaliae were chemically treated and they were used to identify the different species of leafininers. Moreover, identification keys to the species were prepared, and also the figures of the most important characters for identification were illustrated.As a result of this study, 36 species of leafminers were found in Izmir province; of these 18 species are new records for the Turkish Agromyzidae fauna. However, 10 species that had been found before in Izmir province were redefined in details, thus, 46 species of leafminers were defined in this study. These species are Agromyza intermittens, A.nana, A.rondensis, A.frontella, A.hiemalis, A.apfelbecki, A.albitarsis, A.trebinjensis, Japanagromyza salicifolii, Ophiomyia curvipalpis, O.cunctata, O.orbiculata, O.inaequabilis, Amauromyza morionella, Cerodontha denticornis, Liriomyza huidobrensis, L.cicerina, L. or bona, Lamoena, L.cepae, L.trifolii, L. centaur eae, L.congesta, L.strigata, L.brassicae, L.balcanica, Phytoliriomyza arctica, Calycomyza humeralis, Paraphytomyza populi, P.orphana, Pseudonapomyza hispanica, Napomyza gymnostoma, N. lateralis, N.clematidis, Phytomyza rufescens, Ph. kaltenbachi, Ph. ferulae, Pkranunculi, Phrufipes, Ph.orobanchia, Ph. mi Hi, Pkhorticola, Ph.plantaginis, Ph.tenella, Ph.petoei, Phtetrasticha. Among these species : Agromyza apfelbecki on Cynara scolymus ; Liriomyza cicerina on Cicer arietinum ; L.congesta on Medicago sativa ; L. huidobrensis on Chrysanthemum spp., Cucumis sathms, Lactuca sativa and Phaseolus vulgaris ; L.strigata on Lycopersicum spp. and Citrullus lanatus ; L.tiifolii on Solatium melongena and Vigna anguiculata and Phytomyza horticola on Pisum sativum are observed to cause very important damage. According to many greenhouse growers, L. huidobrensis, L.strigata and L.trifolii are considered to be the most important pests of vegetables and ornamental plants grown in greenhouses.