Bariatrik cerrahi operasyonu sonrası bireylerde bilinç farkındalığı, sosyal görünüş kaygısı ve ortoreksik yeme davranışının değerlendirilmesi
Evaluation of mindfulness awareness, social appearance anxiety and orthorexic eating behavior in individuals after bariatric surgery
- Tez No: 962302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu prospektif araştırma, bariatrik cerrahi geçiren bireylerin operasyon öncesi ve sonrası (3. ay) bilinçli farkındalık, sosyal görünüş kaygısı ve ortoreksik yeme davranışlarındaki değişimi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 35,47±9,47 yıl olan, 313'ü kadın ve 71'i erkek olmak üzere Laparoskopik Sleeve Gastrektomi geçirmiş toplam 384 birey katılmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, kan parametreleri, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları ve psikososyal değerlendirmeleri (BİFÖ, SGKÖ ve ORTO-R ölçekleri) preop dönemde ve postop 3. ayda toplanmıştır. Verilerin analizinde Mixed Design ANOVA ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Postop 3.ay sonrası katılımcıların vücut ağırlığı ve BKİ'sinde anlamlı azalma görülmüştür. Kan parametrelerinde ALT, AST, GGT, WBC, glukoz, üre, kreatinin, insülin, HOMA-IR değerlerinde düşüş; B12, T4, HBG ve HCT düzeylerinde ise artış saptanmıştır. Besin alımı postop dönemde belirgin şekilde azalırken, B12 vitamini alımı artmıştır. Psikososyal ölçeklerde SGKÖ ve ORTO-R puanları düşerken, BİFÖ puanı anlamlı şekilde artmıştır. Erkeklerde BKİ'deki değişim düzeyi ile ORTO-R puanı arasında pozitif ilişki, kadınlarda BKİ'deki değişim düzeyi ile WBC düzeyi arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca, sosyal görünüş kaygısı ve ortoreksik eğilim arttıkça bilinçli farkındalık düzeyinin azaldığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, bariatrik cerrahi sadece fiziksel sağlık üzerinde değil; yeme davranışı ve psikososyal faktörlerde de olumlu etkiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This prospective study was conducted to evaluate the change in mindfulness, social appearance anxiety and orthorexic eating behaviors of individuals who underwent bariatric surgery before and after the operation (3rd month). A total of 384 individuals, 313 females and 71 males, with a mean age of 35.47±9.47 years, who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy participated in the study. Anthropometric measurements, blood parameters, 24-hour retrospective food consumption records and psychosocial assessments (BIPQ, SSIQ and ORTO-R scales) were collected preop and 3 months postop. Mixed Design ANOVA and correlation analysis were used to analyze the data. Body weight and BMI of the participants decreased significantly after 3 months postop. In blood parameters, ALT, AST, GGT, WBC, glucose, urea, creatinine, insulin, HOMA-IR values decreased; B12, T4, HBG and HCT levels increased. While food intake decreased significantly in the postoperative period, vitamin B12 intake increased. In psychosocial scales, SSIQ and ORTO-R scores decreased, while BIFQ score increased significantly. A positive correlation was found between the change in BMI and ORTO-R score in men, and a positive correlation was found between the change in BMI and WBC level in women. In addition, it was observed that the level of mindfulness decreased as social appearance anxiety and orthorexic tendency increased. In conclusion, bariatric surgery not only affects physical health but also eating behavior and psychosocial factors.