Piyasada yaygın olarak bulunan cilt beyazlatıcı kremlerde elementel impüritenin araştırılması ve toksikolojik riskin değerlendirilmesi
Investigation of elemental impurity and evaluation of toxicological risk in skin whitening creams commonly available on the market
  1. Tez No: 962303
  2. Yazar: İREM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENSU KARAHALİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Porselen beyaz tenin küresel bir popülerlik kazanmasıyla birlikte cilt beyazlatıcı kremler kozmetik sektörünün en hızlı büyüyen pazarlarından biri haline gelmiştir. Cilt beyazlatıcı kremlerin içeriklerinde kasıtlı veya kazara bulunduğu bilinen ağır metallerin varlığı, gittikçe yaygınlaşan kullanımları nedeniyle güncel bir araştırma konusu haline gelmiştir. Dermal yolla alınan ve vücutta biriken ağır metallerin zamanla topikal ve sistemik sağlık sorunlarına yol açtığı bilinmektedir. Son yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar, meme kanseri başta olmak üzere kanser türlerinin görülme sıklığı, cilt hassasiyetleri, solunum bozuklukları, doğurganlık sorunları, çoklu düşükler ve genetik bozukluklar ile kozmetik ürünlerin kullanımı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Çeşitli kimyasalların dermal maruziyetinden kaynaklanan olası istenmeyen sağlık etkileri bilinmekte olmasına rağmen, kozmetiklerde dermal riskin değerlendirilmesi hakkında yeterli veri mevcut değildir. Yapılan çalışma, ülkemizde yaygın olarak bulunan cilt beyazlatıcı kremlerdeki ağır metallerin konsantrasyonlarının belirlenmesi ve olası sağlık risklerinin değerlendirilmesini amaçlayan bir piyasa araştırması niteliğindedir. Bu tez çalışmasında yerel marketlerden ve internet satış sitelerinden temin edilen 37 cilt beyazlatıcı kremde bulunan antimon, arsenik, cıva, kadmiyum, kurşun ve nikel düzeyleri İndüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS) ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre antimon dışında tüm elementlerin bu ürünlerde tespit edilebilir seviyelerde olduğu ve arsenik ve nikelin tüm numunelerde belirlenen yasal limitlerin altında bulunduğu görülmüştür. Yurt dışı menşeili numunelerin yedisinde cıva, kadmiyum ve kurşun için limit dışı seviyeler tespit edilmiş olup, ülkemizde üretilen tüm kremlerde ise ağır metal seviyeleri belirlenen limitlerin altındadır. Yapılan dermal risk değerlendirmesine göre 37 üründen sadece iki ürünün kullanımı halk sağlığı açısından güvenli bulunmuştur. Araştırmaya dahil edilen diğer cilt beyazlatıcı kremlerde, sistemik maruziyet dozu, NOAEL, güvenlilik sınırı, tehlike katsayısı, tehlike indeksi ve yaşam boyu kanser riski gibi farklı parametreler kullanılarak yapılan dermal risk değerlendirmesine göre arsenik, cıva, kadmiyum, kurşun ve nikel için sağlık açısından için güvenli olmayan sonuçlar elde edilmiştir. Halk sağlığı ve güvenliği için cilt beyazlatıcı kremlerin üretim prosesi, kalite kontrol testleri ve sağlık risklerinin değerlendirilmesi basamaklarının regülasyonlarla düzenlenmesi önemli bir gereklilik olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the increasing global popularity of porcelain white skin, skin whitening creams have become one of the fastest growing markets in the cosmetics industry. The intentional or accidental presence of heavy metals as the ingredients of skin whitening creams, has become a current research topic due to their increasingly widespread use. It is well known that heavy metals absorbed through the skin and accumulated in the body can lead to both topical and systemic health problems over time. Various studies conducted in recent years have revealed a direct relationship between the use of cosmetic products and the incidence of cancer types, particularly breast cancer, as well as skin sensitivities, respiratory disorders, fertility problems, multiple miscarriages and genetic disorders. Although the potential adverse health effects resulting from dermal exposure to various chemicals are known, there is insufficient data on the assessment of dermal risk in cosmetics. This study is a market research aimed to determine the concentrations of heavy metals in skin whitening creams commonly available in our country and evaluate their potential health risks. In this thesis study, the levels of antimony, arsenic, mercury, cadmium, lead, and nickel were analyzed by Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS) in 37 skin whitening creams purchased from local markets and online sales platforms. According to the results, all elements except antimony were found at detectable levels in these products, and arsenic and nickel were found to be below the legal limits in all samples. Mercury, cadmium, and lead were detected at levels exceeding the limits in seven of the imported samples, whereas the heavy metal levels were found to be below the legal limits in all creams produced in our country. According to the results of dermal risk assessment, only two out of the 37 products were found to be safe for public health. In the other skin whitening creams included in the study, the dermal risk assessment revealed results indicating that arsenic, mercury, cadmium, lead, and nickel have potential health risks, which is conducted by using various parameters as systemic exposure dose, no observed adverse effect level, margin of safety, hazard quotient, hazard index, and lifetime cancer risk. Regulation of the production process, quality control tests, and health risk assessment steps of skin whitening creams through legislation is considered as an important necessity for public health and safety.