Afete hazırlık için mikro şebeke temelli dağıtım ağı optimizasyonu
Microgrid based distribution network optimization for disaster preparedness
  1. Tez No: 962310
  2. Yazar: GAMZE YETİMLER KOSTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YAPICIOĞLU, PROF. DR. ÜMMÜHAN BAŞARAN FİLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Doğal afetler güç dağıtım sistemlerine ciddi hasarlar vererek elektrik kesintilerine yol açmakta ve bu durum ekonomi ve toplum üzerinde yıkıcı etkilere sebep olmaktadır. Güç dağıtım sistemlerinin doğal afetlere karşı dayanıklı hale gelebilmesi için özellikle kritik yüklerin geri yüklenebilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, akıllı şebekelerin önemli bir parçası olan Mikro şebekeler adalı çalışabilme kabiliyetleri sayesinde ana şebekeden bağımsız olarak yerel enerji bölgeleri şeklinde faaliyet gösterebilir ve bu özellikleriyle kritik yüklerin kesintisiz enerjiyle beslenmesini sağlayabilir. Bu durum, mikro şebekelerin oluşturulması, Dağıtık Üretim Sistemlerinin (DÜS) stratejik bir şekilde yerleştirilmesi ve yerel enerji yönetiminin optimize edilmesiyle mümkün olmaktadır. Bu tez çalışmasında, DÜS yerleşimlerinin güç akışı üzerindeki etkilerini değerlendirebilmek amacıyla, IEEE 5, IEEE 9 ve IEEE 33 baralı test sistemleri üzerinde çeşitli DÜS yerleşim senaryoları oluşturulmuş ve bu senaryolar kapsamında güç akışı analizleri gerçekleştirilmiştir. Olası bir deprem durumunda kritik yüklerin kesintisiz beslenmesini sağlamak amacıyla mikro şebeke oluşumu için DÜS ve Enerji Depolama Sistemlerinin (EDS) optimal yerleşimi ve kapasitelendirilmesine yönelik matematiksel model geliştirilmiştir. Önerilen model IEEE 33 baralı dağıtım test sisteminde farklı senaryolarda uygulanarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters cause severe damage to power distribution systems, leading to power outages, with devastating effects on the economy and society. In order for power distribution systems to become resilient against natural disasters, especially critical loads need to be restored. In this context, Microgrids, which are an important part of smart grids, can operate as local energy regions independent of the main grid thanks to their islanded operation capabilities and can provide uninterrupted energy supply to critical loads with these features. Accordingly, the formation of microgrids is possible by strategically placing distributed generation units (DGs) and optimizing local energy management. In this thesis, to evaluate the effects of DG placements on power flow, various DG placement scenarios were created on IEEE 5, IEEE 9 and IEEE 33-bus test systems and power flow analyses were performed within the scope of these scenarios. A mathematical model has been developed for the optimal placement and sizing of DGs and Energy Storage Systems (ESS) for microgrid formation to ensure uninterrupted power supply to critical loads in case of a possible earthquake. The proposed model has been tested by applying it to an IEEE 33-bus distribution test system under different scenarios.