Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kompanse kalp yetmezliği hastalarında sağ ventrikül fonksiyonlarının egzersiz kapasitesi ile ilişkisi: altı dakikalık yürüyüş testi ile değerlendirme
  1. Tez No: 962312
  2. Yazar: İSMAİL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURATHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kalp yetmezliği, koruyucu önlemler ve tedavi edici faaliyetlerin gelişmesine rağmen mortalite ve morbiditesi yüksek olan global bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarının bir kısmında, optimal medikal tedavi ve yaşam tarzı değişikliklerinin katkısı ile sol ventrikül fonksiyonlarında iyileşme görülse de pek çok hastada bu iyileşme görülmemekte ve hastaların semptomlarının iyileştirilmesine, mortalitenin azaltılmasına odaklanılmaktadır. Bu nedenle, düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında, egzersiz kapasitesine etki eden faktörlerin araştırılması, merak konusu olmuştur. Bu çalışmada düşük ejeksiyon fraksiyonlu, kompanse, kronik kalp yetmezliği hastalarında sağ ventrikül fonksiyonlarının egzersiz kapasitesi ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine başvuran düşük ejeksiyon fraksiyonlu 62 kalp yetmezliği hastası alınmıştır. Hastaların bir kısmı rutin kontrollerine gelen, bir kısmı da yatırılıp tedavi edildikten sonra alınan fonksiyonel kapasitesi NYHA sınıf I veya II olan kompanse, kronik kalp yetmezliği hastasıdır. Çalışmaya 18 yaş üstü, ekokardiyografik değerlendirme sırasında ekojenitesi iyi olan hastalar dahil edildi. Her hastaya 2 boyutlu ekokardiyografik değerlendirme yapıldı ve tüm ölçümler kaydedildi. Sonrasında her hastaya 6DYT uygulandı. Hastalar, sağ ventrikül fonksiyonları iyi veya kötü olacak şekilde iki gruba ayrıldı. İki grup arasında 6DYT mesafeleri karşılaştırıldı. Araştırmaya dahil edilen hastaların 49 (%79,0)'u erkek, 13 (%21,0)'ü kadındır. Hastaların yaş ortalaması 63,1±12,6, en küçük yaş 24, en yüksek yaş ise 87'dir. BKİ ortalaması 25,6±4,8, VYA ortalaması 1,8±0,2, hemoglobin değeri ortalaması ise 11,9±1,9'dir. NYHA sınıflamasına göre hastaların 38 (%59,4)'i NYHA evre I, 26 (%40,6)'sı evre II olarak tespit edildi. NYHA evre III ve IV hastalar stabil olmamaları nedeniyle araştırmaya dahil edilmedi. Sağ ventrikül fonksiyonu iyi olanlarda 6 dk yürüme mesafesi 374,6 ±70,3, sağ ventrikül fonksiyonu kötü olanlarda ise 258,9±64,2'dir.
Özet (Çeviri)
Despite advances in preventive measures and therapeutic interventions, heart failure remains a global health issue with high mortality and morbidity. While some patients with heart failure and reduced ejection fraction experience improvements in left ventricular function due to optimal medical treatment and lifestyle changes, many do not, and the focus remains on symptom relief and reducing mortality. Therefore, the investigation of factors affecting exercise capacity in heart failure patients with reduced ejection fraction has become an area of interest. This study investigates the relationship between right ventricular functions and exercise capacity in patients with compensated, chronic heart failure and reduced ejection fraction. Sixty-two patients with heart failure and reduced ejection fraction, who were admitted to the Cardiology Clinic of Akdeniz University Hospital, were included in the study. Some of the patients were those who attended routine follow-ups, while others were those with compensated, chronic heart failure (NYHA class I or II) after hospitalization and treatment. Patients over the age of 18, with good echogenicity during echocardiographic evaluation, were included. Two-dimensional echocardiographic evaluations were performed on each patient, and all measurements were recorded. Each patient then underwent a 6MWT. Patients were divided into two groups based on their right ventricular function, categorized as either good or poor. The 6MWT distances between the two groups were compared. Of the patients included in the study, 49 (79.0%) were male and 13 (21.0%) were female. The average age of the patients was 63.1 ± 12.6 years, with the youngest being 24 and the oldest 87 years old. The mean BMI was 25.6 ± 4.8, the mean LVEF was 1.8 ± 0.2, and the mean hemoglobin level was 11.9 ± 1.9. According to the NYHA classification, 38 (59.4%) of the patients were classified as NYHA stage I, and 26 (40.6%) were stage II. NYHA stage III and IV patients were excluded from the study due to instability. The 6MWT distance was 374.6 ± 70.3 meters in patients with good right ventricular function and 258.9 ± 64.2 meters in those with poor right ventricular function. The 6MWT distance in patients with poor right ventricular function was significantly lower than in those with good function (p < 0.001). Female patients had significantly lower 6MWT distances than male patients (p = 0.006). After adjusting for age and gender, patients with poor right ventricular function had significantly lower 6MWT distances compared to those with good function (p < 0.001). It has been demonstrated that right ventricular functions are associated with exercise capacity in patients with compensated heart failure and reduced ejection fraction.