Istanbul pet klinik/poliklinik/hastanelerinde reprodüktif hormon kullanımı ve komplikasyonları ile ilgili retrospektif bir çalışma
A retrospective study on the use of reproductive hormones and their complications in pet clinics/polyclinics/hospitals in Istanbul
  1. Tez No: 962320
  2. Yazar: EDA BAŞKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTLAY GÜRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki pet klinik/polikinik/hastanelerinde kedi ve köpeklerde reprodüktif hormonların kullanım sıklığını ve bu uygulamalara bağlı gelişen komplikasyonları retrospektif olarak değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, 2019–2024 yılları arasında reprodüktif amaçlı hormon uygulanan toplam 673 hayvanın (437 kedi, 236 köpek) klinik kayıtları incelenmiştir. Kullanılan hormonlar arasında progestagenler, oksitosin, östrojen, antiprogesteron, prostaglandin, dopamin agonistleri ve melatonin yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to retrospectively evaluate the frequency of reproductive hormone use and the associated complications in cats and dogs treated in pet clinics, polyclinics, and hospitals in Istanbul. The clinical records of a total of 673 animals (437 cats and 236 dogs) that received hormone treatments for reproductive purposes between 2019 and 2024 were reviewed. The hormones administered included progestagens, oxytocin, estrogen, antiprogesterone, prostaglandin, dopamine agonists, and melatonin.