Yabancı uyruklu öğrencilerin matematik öğrenme sürecini etkileyen faktörlerin öğretmen perspektifinden belirlenmesi ve analitik hiyerarşi süreci ile analizi
Determination of factors affecting foreign students' mathematics learning process from teacher's perspective and analysis with analytical hierarchy process
- Tez No: 962319
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN DELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı uyruklu öğrencilerin matematik öğrenme sürecini etkileyen faktörlerin öğretmen perspektifinden belirlenmesi ve bu faktörlerin analitik hiyerarşi süreci (AHS) yöntemi ile analiz edilerek önem derecelerine göre sıralanmasıdır. Bu çalışma nicel betimsel bir yöntem olup AHS yöntemi ile analiz edilmiştir. Kilis ve Gaziantep'teki MEB ortaokulunda yabancı uyruklu öğrencilerin matematik dersine giren öğretmenler ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi akademisyenleri ile yürütüldü. İlk aşamada 18 öğretmen ve 3 akademisyen hiyerarşik kavram haritası oluşturdu. İkinci aşamada ise 47 öğretmen ve 3 akademisyen, bu haritaya dayalı ikili karşılaştırma formlarını doldurdu. Elde edilen bulgulara göre, yabancı uyruklu öğrencilerin matematik öğrenme sürecini etkileyen faktörler önem sırasına göre şu şekilde sıralanmıştır: öğrencinin dili anlamada zorlanması, öğretmenin tutumu, öğrencinin dil bilmemesi, öğrencinin dili öğrenememesi, öğrencinin okuma yazmada zorlanması. Bu sıralama, yabancı uyruklu öğrencilerin matematik öğrenme süreçlerinin iyileştirilmesi için öncelikli olarak dil bariyerinin aşılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the mathematics learning process of foreign students from the perspective of the teacher and to rank these factors according to their importance by analyzing them with the analytical hierarchy process (AHP) method. This study is a quantitative descriptive method and was analyzed with the AHP method. It was conducted with teachers teaching mathematics to foreign students in MEB secondary schools in Kilis and Gaziantep and academicians from Kilis 7 December University. In the first stage, 18 teachers and 3 academicians created a hierarchical concept map. In the second stage, 47 teachers and 3 academicians filled out pairwise comparison forms based on this map. According to the findings, the factors affecting the mathematics learning process of foreign students are ranked in order of importance as follows: student having difficulty understanding the language, teacher's attitude, student not knowing the language, student not learning the language, student having difficulty reading and writing. This ranking reveals that in order to improve the mathematics learning processes of foreign students, the language barrier should be overcome first.