Omuz ağrısı olan bireylerde servikal bölgeye yapılan kayropraktik uygulamaların omuz ağrısı ve üst ekstremite kullanım becerileri üzerine etkisi
The effect of chiropractic interventions applied to the cervical region on shoulder pain and upper extremity functional abilities in individuals with shoulder pain
  1. Tez No: 962342
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL AĞIRDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamız; omuz ağrı şikâyeti olan bireylerde, servikal bölgeye yapılan kayropraktik uygulamaların ağrıların azalmasında ve omuz fonksiyonelliğinin artmasında etkili olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma ile kayropraktik tedavinin omuz ağrılarının tedavisinde kullanılması hedeflenmiştir. Çalışmamıza omuz ağrısı olan 20-55 yaşları arasında 40 birey dâhil edilmiştir. Bu bireyler kayropraktik tedavi kontraendikasyonu olmayan, omuz ağrısı VAS'a göre 3 den fazla olan, omuz kaslarında yırtık olmayan ve omuz hareketleri kısıtlı olmayan bireyler arasından seçilmiştir. Hastaların uygulama öncesi Vizüel Analog Skalası (VAS), Kol, Omuz Ve El Skalası (DASH) ve Basit Omuz Testi (BOT) anketleri ile ağrı ve fonksiyonel durumları kayıt altına alınmıştır. Hastalara haftada 2 seans olmak üzere 4 hafta boyunca toplam 8 seans uygulama yapılmıştır. Uygulama sonrası anketler tekrarlanarak IBM SPSS 26 programı ile istatistiksel olarak incelenmiştir. Tüm hesaplamalarda anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to evaluate whether chiropractic interventions applied to the cervical region are effective in reducing pain and increasing shoulder functionality in individuals with shoulder pain complaints. This study aimed to investigate the use of chiropractic treatment for shoulder pain. Our study included 40 individuals aged 20-55 years with shoulder pain. These individuals were selected from those without contraindications for chiropractic treatment, whose shoulder pain was greater than 3 on the Visual Analog Scale (VAS), who did not have a tear in their shoulder muscles, and who did not have limited shoulder movements. Before the intervention, the patients' pain and functional status were recorded using the Visual Analog Scale (VAS), the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) questionnaire, and the Simple Shoulder Test (SST). Patients received a total of 8 sessions, with 2 sessions per week for 4 weeks. After the intervention, the questionnaires were repeated and statistically analyzed using IBM SPSS 26 software. The significance level was considered as "p