Palmiye ağacı atıklarından selüloz eldesi ve kompozit malzemelerin üretiminde kullanılması
Extraction of cellulose from palm tree wastes and its use in the production of composite materials
- Tez No: 962341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, yenilenebilir ve sürdürülebilir biyomalzemelerden biri olan selüloz ve türevlerinin elde edilmesi, karakterizasyonu ve potansiyel uygulama alanları araştırılmıştır. Araştırma materyali olarak, Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Kimya Laboratuvarı bahçesinde bulunan ve Türkiye'de“Akdeniz palmiyesi”olarak bilinen Chamaerops humilis bitkisinin kurutulmuş ve öğütülmüş yaprakları kullanılmıştır. Bitki yaprakları öncelikle su ile yıkanarak temizlenmiş, ardından küçük parçalara ayrılarak düşük nem seviyesine ulaşana kadar kurutulmuş ve toz haline getirilmiştir. Toplamda 6 kg palmiye materyali toplanmış ve değerlendirilmiştir. Selüloz ekstraksiyon sürecinde alkali (NaOH) ve oksidatif (H₂O₂) işlemler uygulanmış; elde edilen selülozun verimi %11,54 olarak hesaplanmıştır. Ek olarak, 2 gram selülozdan sentezlenen karboksimetil selülozun (CMC) verimi %66,5; selüloz asetatın ise %82 olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar, kullanılan yöntemlerin yüksek verimlilikte olduğunu göstermiştir.Elde edilen ürünlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri pH testleri, çözünürlük analizleri ve XRD (X-Ray Difraksiyon) analizi gibi yöntemlerle incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda ürünlerin yüksek saflıkta olduğu ve zararlı kimyasal kalıntılardan arındırıldığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, üretilen biyomalzemelerin çevre dostu olduğunu ve endüstriyel uygulamalara uygunluk taşıdığını ortaya koymuştur. Ayrıca, elde edilen selüloz türevlerinin biyolojik olarak parçalanabilir özellikte olduğu ve bu nedenle biyomedikal, gıda ve tekstil gibi birçok sektörde kullanılabilir potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma; selüloz temelli biyomalzemelerin sürdürülebilir üretimi ve çevre dostu uygulamaları açısından önemli katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the extraction, characterization, and potential application areas of cellulose and its derivatives one of the renewable and sustainable biomaterials were investigated. As the research material, dried and ground leaves of Chamaerops humilis, commonly known in Türkiye as the“Mediterranean dwarf palm,”and located in the garden of the Chemistry Laboratory of the Environmental Engineering Department at Çukurova University, were utilized. The palm leaves were initially washed with water to remove dust and foreign substances, then cut into small pieces, dried under appropriate conditions to reach a low moisture content, and finally ground into a fine powder. A total of 6 kg of palm material was collected and processed. During the cellulose extraction process, alkaline (NaOH) and oxidative (H₂O₂) treatments were applied. The cellulose yield was calculated as 11.54%. Additionally, the yield of carboxymethyl cellulose (CMC) synthesized from 2 grams of cellulose was determined to be 66.5%, while that of cellulose acetate was 82%. These results indicate that the methods used were highly efficient.The physical and chemical properties of the obtained materials were analyzed using pH measurements, solubility tests, and X-ray diffraction (XRD) analysis. The analyses showed that the products had high purity and were free from harmful chemical residues. These findings demonstrate that the produced biomaterials are environmentally friendly and suitable for industrial applications.Moreover, the cellulose derivatives obtained were found to be biodegradable, indicating their potential applicability in various sectors such as biomedical, food, and textiles. In conclusion, this study provides significant contributions to the sustainable production and eco-friendly applications of cellulose-based biomaterials.