Kalp damar cerrahisi kliniğinde hızlandırılmış iyileşme protokollerinin hasta sonuçlarına etkisi
The effects of ERAS protocols on patient outcomes in cardiyovaskular surgery clinic
- Tez No: 962348
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZCAN İLÇE, PROF. DR. KEMALETTİN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma, kalp damar cerrahisi kliniğinde hızlandırılmış iyileşme protokollerinin hasta sonuçlarına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Çalışma Ekim 2024- Mayıs 2025 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde yürütüldü. Çalışmanın örneklemini, 25 hasta hızlandırılmış iyileşme protokolleri grubu ve 25 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Hızlandırılmış iyileşme protokolleri grubundaki hastalarla ameliyat kararı verildiği anda görüşülerek Cerrahi Sonrası Hızlandırılmış İyileşme Protokolleri (Enhanced Recovery After Surgery: ERAS) uygulanmaya başlandı, hastalar taburculuğun ardından 1 ay boyunca hasta takibine devam edildi. Kontrol grubuna standart bakım ve tedavi uygulandı. Veriler araştırmacı tarafından klinik süreçte yüz yüze görüşme tekniği ve taburculuk sonrası telefon ile görüşülerek toplandı. Elde edilen veriler bir istatistik programında kodlanarak; sayı, yüzde, ortalama, tekrarlı ölçümler, bağımsız örneklem t testi ve korelasyon analizi ile değerlendirildi. Çalışmada kullanılan ölçekler için güvenirlik analizi yapılarak Cronbach Alpha katsayıları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
A randomized controlled experimental study has been conducted to determine the effects of Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protocols on patient outcomes in the Cardiovascular Surgery Clinic. The study has been carried out between October 2024 and May 2025 at the Cardiovascular Surgery Clinic of Bolu Abant Izzet Baysal University Izzet Baysal Training and Research Hospital. The sample has consisted of 25 patients in the ERAS group and 25 patients in the control group. For patients in the ERAS group, the Enhanced Recovery After Surgery protocol has been initiated at the time the surgical decision has been made, through direct consultation with the patient. Follow-up has been maintained for one month following discharge. The control group has received standard care and treatment. Data have been collected by the researcher using face-to-face interviews and patient observation, as well as telephone interviews at the time of discharge. The collected data have been coded and analyzed using a statistical software package. Descriptive statistics (frequency, percentage, mean), repeated measures analysis, independent samples t-test, and correlation analysis have been performed. The reliability of the scales used in the study has been evaluated by calculating Cronbach's alpha coefficients.