Kablosuz yüksek çözünürlüklü video iletimi için yazılım tanımlı radyo (SDR) tabanlı adaptif platform tasarımı
Software-defined radio (SDR)-based adaptive platform design for wireless high-resolution video transmission
  1. Tez No: 962357
  2. Yazar: IBTIHAL ALOUCHE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET NURİ SEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yazılım Tanımlı Radyo (SDR), geleneksel donanım tabanlı sistemlerin yerine geçerek radyo frekans (RF) sinyallerinin modülasyonu, demodülasyonu ve çözümlemesini yazılım aracılığıyla gerçekleştiren bir teknolojidir. Bu tezde, SDR kullanılarak yüksek hızlı veri yayıncılığına yönelik bir sistemin tasarımı, uygulanması ve performans değerlendirmesi ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, verici sistemi GNU Radio ve BladeRF x40 ile tasarlanmış; alım ve sinyal analizi ise RTL-SDR ve HackRF One cihazlarıyla gerçekleştirilmiştir. Temel hedef, verilerin başarılı bir şekilde modüle edilmesi, yayınlanması ve alıcı tarafından alınarak analiz edilmesidir. Tez, modülasyon teknikleri, sinyal işleme süreçleri ve iletim parametreleri dahil olmak üzere SDR teknolojisinin yüksek hızlı veri yayıncılığı alanındaki pratik uygulamalarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, donanımsal gürültü ve iletimi kısıtlayan sınırlamalar göz önünde bulundurularak farklı çalışma koşulları altında sinyal kalitesi analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, daha etkili alım ve yüksek performans için iletim sürecinin nasıl optimize edilebileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, SDR tabanlı dijital yayıncılık sistemlerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamakta ve yazılım tanımlı çözümlerin modern iletişim altyapılarındaki potansiyel rolünü vurgulamaktadır. Ayrıca çalışma, DVB-T verici ve alıcısının uygulanması üzerinden, yayıncılığa yönelik uyarlanabilir teknolojiler üzerine gelecekte yapılacak araştırmalar için sağlam bir pratik temel sunmaktadır. Sonuçlar, SDR teknolojisinin yeni nesil iletişim ağlarında esneklik ve verimlilik açısından nasıl önemli katkılar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Software Defined Radio (SDR) is a technology that replaces traditional hardware-based systems and performs modulation, demodulation, and analysis of radio frequency (RF) signals through software. In this thesis, the design, implementation, and performance evaluation of a system for high-speed data broadcasting using SDR is discussed. Within the scope of the study, the transmitter system was designed with GNU Radio and BladeRF x40; reception and signal analysis were carried out with RTL-SDR and HackRF One devices. The main goal is the successful modulation, broadcasting, and reception of data, followed by analysis by the receiver. The thesis presents practical applications of SDR technology in the field of high-speed data broadcasting, including modulation techniques, signal processing steps, and transmission parameters. In addition, signal quality was analyzed under different operating conditions, taking into account hardware noise and limitations that restrict transmission. The findings show how the transmission process can be optimized for more effective reception and high performance. The results of this study contribute to a better understanding of SDR-based digital broadcasting systems and emphasize the potential role of software-defined solutions in modern communication infrastructures. Moreover, through the implementation of a DVB-T transmitter and receiver, the study provides a solid practical basis for future research on adaptable technologies for broadcasting. The results show how SDR technology can provide important contributions in terms of flexibility and efficiency in next-generation communication networks