Fibromiyaljili bireyler ile sağlıklı bireylerin beyin MR görüntülerinin karşılaştırılması
Comparison of brain MR images of individuals with fibromyalgia and healthy individuals
- Tez No: 962358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS UÇAR, DOÇ. DR. TURGUT SEBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın ağrılı hassas noktalar, yorgunluk, sertlik, uyku bozuklukları ve psikolojik bozukluklar gibi psikosomatik semptomlarla karakterize, etiyolojisi bilinmeyen çok yönlü ve kronik bir hastalıktır. FMS, Merkezi Sinir Sisteminin (MSS) ağrı işaretlerine karşı duyarlılığının artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Yaygın ağrı, baş ağrısı, kas spazmları ve denge bozuklukları en yaygın ve sakatlayıcı semptomlardır. Denge bozuklukları, FMS'li hastalarda en sık görülen semptomlar arasındadır ve yaygınlığı %45-68 arasındadır. Önceki çalışmalar, bozulmuş denge ile FMS'li kadınlarda sağlıklı deneklere kıyasla denge bozukluğu ve düşme riskinin artması ve/veya düşme sıklığının daha yüksek olması arasında bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Ayrıca, FMS'li hastalarda denge değişiklikleri fiziksel işlevi, yürüyüşü ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, FMS'li ve sağlıklı bireylerin beyin MR görüntülerini karşılaştırarak gruplar arasında oluşabilecek farklılıkları ortaya çıkarmak ve bu farklılıkların FMS'li bireylerde görülen denge bozukuğu ile ilgili problemlerle olası ilişkilerini açıklamaktır. Araştırma 30 FMS'li ve 31 sağlıklı bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya dahil olan bireylerin hepsi kadın cinsiyetinde olup yaşları 18-65 aralığında bulunmaktadır. Gruplarda bulunan tüm bireylere beyin Difüzyon Tensör Görüntülemesi (DTG) yapıldı. Bireylerin DTG'leri DSİ Studio yazılımı kullanılarak pedunculus cerebellaris superior (PCS), pedunculus cerebellaris medius (PCM), pedunculus cerebellaris inferior (PCI), lemniscus medialis (LM) ve vermis'e bilateral traktografi analizi yapılarak incelendi. Traktografi işleminde yolakların; toplam lif sayısı, ortalama lif uzunluğu, fraksiyonel anizotropi (FA), ortalama difüzyon (MD), axial difüzyon (AD) ve radial difüzyon (RD) değerleri hesaplandı. Ayrıca VolBrain programı kullanılarak cerebellum, cerebellum gri cevheri, cerebellum beyaz cevheri, cerebellum'un VIII-X lobları ve vermis'in hacimleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a multifaceted chronic disease of unknown etiology characterized by psychosomatic symptoms such as widespread painful tender points, fatigue, stiffness, sleep disturbances and psychological disorders. FMS has been associated with increased sensitivity of the Central Nervous System (CNS) to pain cues. Widespread pain, headache, muscle spasms and balance disorders are the most common and disabling symptoms. Balance disorders are among the most common symptoms in patients with FMS, with a prevalence of 45-68%. Previous studies have shown a correlation between impaired balance and an increased risk and/or higher frequency of falls in women with FMS compared to healthy subjects. Furthermore, balance changes in patients with FMS negatively affect physical function, gait and quality of life. Therefore, the aim of this study was to compare the brain MRI images of healthy individuals with FMS and healthy individuals to reveal the differences that may occur between the groups and to explain the possible relationships of these differences with the problems related to balance impairment seen in individuals with FMS. The study consisted of 30 individuals with FMS and 31 healthy individuals. All of the individuals included in the study were female and aged between 18-65 years. Brain Diffusion Tensor Imaging (DTI) was performed on all individuals in the groups. The DTGs of the individuals were analyzed using DSI Studio software by performing bilateral tractography analysis of the pedunculus cerebellaris superior (PCS), pedunculus cerebellaris medius (PCM), pedunculus cerebellaris inferior (PCI), lemniscus medialis (LM) and vermis. Total fiber number, mean fiber length, fractional anisotropy (FA), mean diffusion (MD), axial diffusion (AD) and radial diffusion (RD) values were calculated. In addition, the volumes of the cerebellum, gray matter of the cerebellum, white matter of the cerebellum, lobes VIII-X of the cerebellum and vermis were calculated using VolBrain software.