Primer dismenoresi olan sağlıklı bireylerde ağrı nörobilim eğitimi ile biyomedikal ağrı eğitiminin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of pain neuroscience education and biomedical pain education in healthy individuals with primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 962356
  2. Yazar: BÜŞRA NUR EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiotherapy and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, primer dismenore (PD)'de egzersiz eğitimi (EE)'ne ek olarak verilen ağrı nörobilim eğitimi (ANE) veya biyomedikal ağrı eğitimi (BAE)'nin etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmada PD'si olan 38 birey randomize olarak Grup 1 (EE+ANE, n=19) veya Grup 2 (EE+BAE, n=19)'ye atandı. Bireyler çalışmaya dahil edildikten sonraki ilk menstruasyon sonrasında, iki menstrual döngü süresince uygulanan müdahaleler sonrasında ve müdahalelerin bitimini takiben 1 ay sonrasında olmak üzere toplam 3 kez değerlendirildi. Primer sonuç ölçümü menstrual ağrı şiddetiydi. Sekonder sonuç ölçümleri menstrual stres, santral sensitizasyonla ilişkili somatik ve emosyonel semptomlar, ağrı felaketleştirme, ağrı inançları, depresyon-anksiyete-stres, yaşam kalitesi ve bireylerin menstrual ağrı ve semptomlarında değişim algısıydı. Çalışma sonunda, her iki grupta menstrual ağrı ve stres, santral sensitizasyon, ağrı felaketleştirme, ağrı inançları (Grup 1'de psikolojik inanç, Grup 2'de organik ve psikolojik inanç hariç) ve emosyonel semptom düzeylerinin azaldığı ve yaşam kalitesi düzeyinin çeşitli alt alanlarda (Grup 1'de psikolojik boyut, Grup 2'de sosyal ve çevresel boyutlar hariç) iyileştiği bulundu (p0,05). Sonuç olarak PD yönetiminde egzersiz ile kombine ANE veya BAE'nin etkili olduğu ancak ANE'nin BAE'ye kıyasla daha üstün olduğu söylenebilir. ANE'nin farklı eğitim parametreleri ve farklı fizyoterapi yöntemleri ile kombine edilerek uygulandığı ileri çalışmalar planlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of pain neuroscience education (PNE) or biomedical pain education (BPE) combined with exercise training (ET) in primary dysmenorrhea (PD). In the study, 38 individuals with PD were randomly assigned to Group 1 (ET+PNE, n=19) or Group 2 (ET+BPE, n=19). Individuals were assessed 3 times: after the first menstruation after inclusion, after the interventions during two menstrual cycles, and 1 month after the end of the interventions. The primary outcome measure was menstrual pain intensity. Secondary outcome measures were menstrual stress, somatic and emotional symptoms associated with central sensitization, pain catastrophizing, pain beliefs, depression-anxiety-stress, quality of life (QoL), and individuals' perception of change in menstrual pain and symptoms. As a result of the study, it was found that the levels of menstrual pain and stress, central sensitization, pain catastrophizing, pain beliefs (except psychological belief in Group 1, and organic and psychological belief in Group 2), and emotional symptoms decreased, and the QoL increased in various subdomains (except psychological dimension in Group 1, and social and environmental dimensions in Group 2) in both groups (p0,05). In conclusion, it can be said that PNE or BPE combined with exercise is effective in PD management, but PNE is more effective than BPE. Further studies in which PNE is combined with different training parameters and different physiotherapy methods can be planned.