Obstrüktif uyku apnesi sendromu ile epifiz ve hipofiz bezlerindeki hacimsel ve yapısal bazı değişiklikler arasındaki ilişkinin radyolojik olarak incelenmesi
Radiological evaluation of the relationship between obstructive sleep apnea syndrome and some volumetric and structural changes in the pineal and pituitary glands
  1. Tez No: 962360
  2. Yazar: AYŞE BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖGETÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), uykuda tekrarlayan üst solunum yolu tıkanmaları sonucu gelişen apne ve hipopne atakları ile karakterize bir hastalıktır. Bu ataklara bağlı olarak ortaya çıkan oksijen desatürasyonu ve hiperkapni, çeşitli sistemik etkilere sebep olmaktadır. Bu çalışmada, OUAS'ın merkezi nöroendokrin yapılar üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla, hastalarda pineal ve hipofiz bezlerinin hacimsel ve yapısal özelliklerinin radyolojik görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Toplam 89 OUAS hastası ile benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 94 kişiden oluşan kontrol grubunun beyin manyetik rezonans görüntüleri (MRG) retrospektif olarak incelendi. Hacimler Horos görüntüleme yazılımı aracılığıyla ölçüldü. Ayrıca pineal kalsifikasyon değerlendirmesi için 86 OUAS hastasının beyin bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerine ulaşıldı ve kalsifikasyonlar derecelendirilerek analiz edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a disease characterized by episodes of apnea and hypopnea that develop as a result of recurrent upper airway obstruction during sleep. These episodes lead to oxygen desaturation and hypercapnia, which in turn result in various systemic effects. This study aimed to evaluate the volumetric and structural characteristics of the pineal and pituitary glands in patients using radiological imaging methods to investigate the effects of OSAS on central neuroendocrine structures. Brain magnetic resonance images (MRI) of 89 OSAS patients and a control group of 94 individuals with a similar age and gender distribution were retrospectively reviewed. Gland volumes were measured using Horos imaging software. Additionally, brain computed tomography (CT) images of 86 OSAS patients were obtained for the assessment of pineal calcification, and calcifications were graded and analyzed. The obtained data were compared statistically.