Measurements and simulations for analysis of transient tire behaviour in order to improve full vehicle simulations
Tam araç simülasyonlarını iyileştirmek için ölçümler ve simülasyonlar yardımıyla zamana bağlı lastik davranışının incelenmesi
- Tez No: 962365
- Danışmanlar: DR. DIK DE BRUIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Lastik davranışını belirlemek, lastikler aracı yola bağladığından, araç modellemenin zorlu ve önemli bir öğesidir. Dinamik lastik davranışını analiz etmek, sabit durumların ötesinde araç dinamiklerini anlamaya yardımcı olur ve gerçek sürüş koşullarında şasi hareketinin daha iyi kontrol edilmesini sağlar. Araç kullanımında yanal ve boyuna kuvvetler ile kendinden hizalamalı momentlere odaklanan çeşitli dinamik lastik modelleri geliştirilmiştir. Mevcut simülasyon araçları sabit durumdaki lastik davranışını doğru bir şekilde modelleyebilse de, dinamik davranış simülasyonları, özellikle kayma ve kamber açılarının hızlı değişiklikleri için daha fazla iyileştirme gerektirir. Kayma, sürtünme ve lastik aşınması gibi karmaşık faktörler fiziksel modelleri zor ve hantal hale getirerek ampirik modellerin tercih edilmesine yol açmaktadır. Bu tez, hem doğrusal hem de doğrusal olmayan bölgelerde kayma ve kamber açısı değişiklikleri sırasında lastiklerin geçici davranışını araştırarak, sinüzoidal eğriler ve genlik oranları aracılığıyla belirli frekans aralıkları için lastiğin transfer fonksiyonunu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Capturing tire behavior is a challenging and crucial aspect of vehicle modeling, as tires connect the car to the road. Analyzing dynamic tire behavior helps understand vehicle dynamics beyond steady-state situations, enabling better control of chassis movement in real driving conditions. Various dynamic tire models have been developed, focusing on lateral and longitudinal forces and self-aligning moments for vehicle handling. While current simulation tools can accurately model steady-state tire behavior, dynamic behavior simulations require further improvement, particularly for rapid changes in slip and camber angles. Complicated factors like sliding, friction, and tread wear make physical models difficult and cumbersome, leading to a preference for empirical models. This thesis investigates the transient behavior of tires during slip and camber angle variations in both linear and non-linear regions, examining the tire's transfer function for specific frequency ranges through sinusoidal curves and amplitude ratios.