Sürdürülebilir yerel kalkınmanın yeni pusulası: Özel endüstri bölgeleri uygulaması
The new compass of sustainable local development: Special industrial zones application
- Tez No: 962364
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KUTLUAY TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde kalkınma politikaları, yalnızca ekonomik büyümeye odaklanmak yerine, sosyal, çevresel ve mekânsal unsurları da kapsayan sürdürülebilir bir anlayışa doğru evrilmektedir. Bu bağlamda, yerel kalkınmanın sürdürülebilirliğinin; merkezi yönetimin stratejilerinin yanı sıra, yerel kaynakların etkin kullanımına, bölgesel planlamaya ve özellikle özel sektörün itici gücüne bağlı olduğu bilinmektedir. Türkiye'de yakın dönemde hayata geçirilen Özel Endüstri Bölgeleri (ÖEB) modeli, bu hedeflere ulaşmayı amaçlayan yeni nesil kalkınma araçlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de son yıllarda uygulamaya konulan Özel Endüstri Bölgeleri modelini yapısal, hukuki ve işlevsel yönleriyle inceleyerek, bu bölgelerin sanayi politikası içindeki yerini analiz etmektir. Çalışmada, Özel Endüstri Bölgeleri uygulamasının sürdürülebilir yerel kalkınmaya katkıları değerlendirilmiş, modelin temelleri ve mevcut uygulamaları incelenmiştir. Araştırmada literatür taraması ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri kullanılmış hem dünyada hem de Türkiye'deki başarılı Özel Endüstri Bölgeleri uygulamaları incelenmiştir. Kalkınma anlayışının evrimi ve yerel yaklaşımların önemi vurgulandıktan sonra, ÖEB'lerin küresel ve AB'deki gelişim süreci, çeşitli sektörlerden örneklerle zenginleştirilmiştir. Ayrıca SWOT analizi aracılığıyla Türkiye'deki ÖEB'lerin güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri kapsamlı biçimde ortaya konmuştur. Çalışmada SOCAR, BAYKAR, Ford ve TÜMOSAN gibi farklı sektörlerden seçilmiş Özel Endüstri Bölgeleri üzerinden uygulama örnekleri detaylandırılmıştır. Bu doğrultuda araştırma, Özel Endüstri Bölgelerinin Türkiye sanayisindeki etkin rolünü hem literatürdeki bilgiler hem de seçilen uygulama örnekleri aracılığıyla detaylı bir şekilde ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today, instead of focusing solely on economic growth as the main focus, development policies are evolving towards a sustainable approach that encompasses social, environmental and spatial elements. In this context, it is known that the sustainability of local development depends not only on the strategies of the central government, but also on the effective use of local resources, regional planning and especially the driving force of the private sector. The recently launched Special Industrial Zones (SIZs) model in Turkey stands out as one of the new generation development tools aiming to achieve these goals. The main purpose of this study is to analyze the Special Industrial Zones (SIZs) model, which has been implemented in Turkey in recent years, in terms of its structural, legal and functional aspects, and to analyze the place of these zones in industrial policy. In the study, the contributions of Special Industrial Zones to sustainable local development are evaluated and the foundations and current practices of the model are analyzed. In the research, literature review and comparative analysis methods are used to examine successful Special Industrial Zone applications both in Turkey and around the world. After emphasizing the evolution of the development concept and the importance of local approaches, the development process of SEZs globally and in the EU is enriched with examples from a variety of sectors. Furthermore, through SWOT analysis, the strengths, weaknesses, opportunities and threats of SEZs in Turkey are comprehensively presented. The study elaborates on selected examples of Special Industrial Zones from different sectors such as SOCAR, BAYKAR, Ford and TÜMOSAN. In this respect, the study reveals the effective role of Special Industrial Zones in the Turkish industry in detail through both the information in the literature and the selected application examples.