Okul öncesi dönemde normal gelişim gösteren çocuklarda problem davranışlar ve duyu profili arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between problem behaviors and sensory profiles in normally developing children in preschool period
- Tez No: 962389
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocuklarda görülen duyusal işlemleme sorunu; gelen uyarıların alınması, işlenmesi ve yorumlanması süreçlerinde yaşanan güçlüklerdir. Duyusal sorunların daha fazla yaşandığı otizm spektrum bozukluğu gibi tanı alan çocuklarda, ayrıca davranışsal problemlerin yaşandığını gösteren bulgular literatürde mevcuttur. Ancak bu tanıların yokluğunda, normal/sağlıklı çocuklarda duyusal işlemleme sorunları ile problem davranışlar arasındaki ilişkiye dair bulguların azlığı, daha fazla sayıda çalışma yapılmasını gerekli kılmıştır. Buradan hareketle araştırmamızın amacı, anaokulu eğitimi alan 3-6 yaş grubundaki 100 normal çocuğun problem davranışları ve duyu işlemleme sorunları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca ailenin ve çocuğun sosyo-demografik özelliklerinin çocuklar üzerindeki etkilerine yanıtlar aranmıştır. Çalışmaya, Ankara ili Etimesgut ve Sincan ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve kamu anaokullarında çalışan öğretmenler ve ebeveynler dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan ebeveynlere, aile ve çocuğa yönelik demografik bilgilere ulaşmak amacıyla Aileler İçin Sosyo-demografik Özellikler Formu ve Çocuk Bilgi Formu; çocuklarda duyu işlemlemenin değerlendirilmesinde Dunn Duyu Profili Ölçeği; çocukların okul ortamındaki problem davranışlarının değerlendirilmesinde ise öğretmenlere Okul Öncesi Davranış Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The sensory processing disorder observed in children refers to the difficulties experienced in the processes of receiving, processing, and interpreting incoming stimuli. In children diagnosed with conditions such as autism spectrum disorder, where sensory problems are more frequently observed, findings indicating the presence of behavioral problems are also present in the literature. However, in the absence of such diagnoses, the scarcity of findings regarding the relationship between sensory processing issues and problem behaviors in normal/healthy children has necessitated further research. Based on this, the aim of our study is to examine the relationship between problem behaviors and sensory processing disorders in 100 typically developing children aged 3 to 6 who are receiving preschool education. Additionally, the study seeks to investigate the effects of the socio-demographic characteristics of both the child and the family on children. Teachers and parents working in public and private preschools affiliated with the Ministry of National Education in the Etimesgut and Sincan districts of Ankara province were included in the study. To gather demographic information about the family and child, the Socio-Demographic Characteristics Form for Families and the Child Information Form were administered to the parents participating in the study; the Dunn Sensory Profile Scale was used to evaluate sensory processing in children; and the Preschool Behavior Checklist was administered to teachers to assess children's problem behaviors in the school setting.