Tekerlekli sandalye sporcularında ağrı ile üst ekstremite fonksiyonelliği ve solunum parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between pain, upper extremity functionality, and respiratory parameters in wheelchair athletes
- Tez No: 962390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SAFRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, tekerlekli sandalye kullanan sporcularda ağrı ile üst ekstremite fonksiyonelliği ve solunum parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayında aktif spor yapan 30 tekerlekli sandalye sporcusu dahil edildi. Çalışma kapsamında, oluşturulan değerlendirme formu ile sporcuların demografik bilgileri alındı. Sporcuların klinik değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Ağrı ölçümleri Baseline dolorimetre ile, kavrama kuvveti Camry dijital dinamometre ile, solunum kas kuvveti SONMOL cihazıyla (MIP/MEP ölçümleri), göğüs çevresi standart mezura ile, reaksiyon zamanı Blazepod sistemiyle belirlendi. Spor yaralanma kaygı ölçeği ve Quick-DASH anketleri yüz yüze uygulanarak spor yaralanma kaygısı ve üst ekstremite fonksiyonelliği değerlendirildi. Çalışmamızın sonuçları tekerlekli sandalye sporcularında ortalama MEP değerinin (58.41 ± 26.42 cmH₂O) normal sınırların altında olduğunu, epigastrik (5.42 ± 2.11 cm) ve subkostal (5.26 ± 2.03 cm) göğüs ekspansiyon ölçümlerinin klinik alt düzeylerde kaldığını ortaya koymuştur. QuickDASH skorlarının düşük-orta düzeyde (26.7 ± 15.3) fonksiyonel yetersizliği işaret ettiği, spor yaralanma kaygısının ise hafif-orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Ağrı eşiği ile kavrama kuvveti arasında, özellikle sol biceps ile sol el kavrama kuvveti arasında güçlü pozitif korelasyon (r = 0.704, p < 0.001) saptanmıştır. Kavrama kuvveti ile LED kaçırma sayısı arasında negatif ve anlamlı ilişki bulunmuş (ör. sağ el kavrama kuvveti ile LED kaçırma sayısı r = -0.512, p = 0.002), kavrama gücü arttıkça motor tepki süresinin iyileştiği görülmüştür. Ayrıca MIP ve MEP ile kavrama kuvveti arasında (r değerleri 0.45–0.61 aralığında, p < 0.01) pozitif korelasyonlar ve torakal mobilite ile solunum kas gücü arasında güçlü ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç olarak, tekerlekli sandalye sporcularında üst ekstremite ağrısı, fonksiyonel kapasite ve solunum performansı arasında çok boyutlu ve anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlarımız, hem rehabilitasyon planlamasında hem de performans optimizasyonunda, multidisipliner bir değerlendirme yaklaşımının gerekliliğini destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to investigate the relationship between pain, upper extremity functionality, and respiratory parameters in wheelchair athletes. Thirty actively training wheelchair athletes from Bağcılar Municipality Disability Center were included in the study. Demographic information was obtained using a pre-prepared assessment form, and clinical evaluations were performed. Pain thresholds were measured using a Baseline dolorimeter, grip strength with a Camry digital dynamometer, respiratory muscle strength with a SONMOL device (MIP/MEP measurements), chest circumference with a standard tape measure, and reaction time using the Blazepod system. The Sports Injury Anxiety Scale and Quick-DASH questionnaire were administered face-to-face to assess sports injury anxiety and upper extremity functionality.The results revealed that the average MEP value (58.41 ± 26.42 cmH₂O) of wheelchair athletes was below normal limits, and both epigastric (5.42 ± 2.11 cm) and subcostal (5.26 ± 2.03 cm) chest expansion measurements remained at clinically low levels. QuickDASH scores indicated mild to moderate functional impairment (26.7 ± 15.3), while sports injury anxiety levels were found to be mild to moderate. A strong positive correlation was identified between pain threshold and grip strength, particularly between the left biceps and left-hand grip strength (r = 0.704, p < 0.001). There was a significant negative correlation between grip strength and the number of missed LEDs (e.g., right-hand grip strength and number of missed LEDs: r = -0.512, p = 0.002), indicating that increased grip strength was associated with improved motor reaction time. Additionally, positive correlations were observed between MIP/MEP and grip strength (r values ranging from 0.45 to 0.61, p < 0.01), as well as strong associations between thoracic mobility and respiratory muscle strength.In conclusion, the study demonstrated multidimensional and significant relationships between upper extremity pain, functional capacity, and respiratory performance in wheelchair athletes. These findings may support the necessity of a multidisciplinary assessment approach in both rehabilitation planning and performance optimization.