İnsülin kullanan Tip 2 diabetes mellitus hastalarında insülin tedavisi algısı ile kan glukoz regülasyonu ilişkisi
The relationship between insulin treatment perception and blood glucose regulation in patients with Type 2 diabetes mellitus who use insulin
  1. Tez No: 962391
  2. Yazar: HAMZA SELMAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAH TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamız, insülin kullanan Tip 2 diyabet hastalarında kan glukoz regülasyonunun insülin tedavisi algısı ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel bir çalışmadır. Haziran 2025-Temmuz 2025 tarihleri arasında Esenyurt 7 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı insülin kullanan 135 Diyabet hastası çalışma evrenini oluşturmaktadır. Tip 1 DM, Gestasyonel DM tanılılar, Aktif Psikotik ve Mental hastalığı olanlar, Hemoglobinopatisi olanlar ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyenler çalışmadan dışlanmıştır. Dışlama kriterleri sonucunda en az 3 aydır insülin kullanan 110 Tip 2 Diabetes Mellitus hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Sosyodemografik özellikler, kullanılan ilaç, komorbidite, komplikasyon bilgileri, son 3 aydaki laboratuvar parametreleri (AKŞ, HbA1c, Lipid profili, AST, ALT, TSH) aile hekimliği bilgi siteminden alınmıştır. Tedavi algısı, İnsülin Tedavisi Değerlendirme Ölçeği (İTDÖ) ile ölçülmüştür. İTDÖ 20 sorudan oluşur. Ölçekte negatif tutum ve pozitif tutum olmak üzere 2 alt boyut vardır. Ölçek 5 li Lİkert tipidir. Kesme noktası yoktur. Puan yükseldikçe olumsuz algı artmaktadır. Veriler nonparametrik dağılmaktadır. IBM SPSS Statistics 25.0 yazılımı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to evaluate the relationship between blood glucose regulation and insulin treatment perception in Type 2 diabetes patients using insulin. Materials and Methods: This is a cross-sectional study. The study population consists of 135 diabetes patients using insulin who were registered at Esenyurt No. 7 Family Health Center between June 2025 and July 2025. Participants with Type 1 diabetes, gestational diabetes, active psychotic or mental disorders, hemoglobinopathies, and those who refused to participate were excluded from the study. Following exclusion criteria, 110 patients with Type 2 diabetes who had been using insulin for at least three months were included in the study. Sociodemographic characteristics, medications used, comorbidities, complication information, and laboratory parameters from the past 3 months (FPG, HbA1c, lipid profile, AST, ALT, TSH) were obtained from the family medicine information system. Treatment perception was measured using the Insulin Therapy Assessment Scale (ITAS). The ITAS consists of 20 questions. The scale has two subscales: negative attitude and positive attitude. The scale is a 5-point Likert type. There is no cutoff point. As the score increases, negative perception increases. The data are nonparametric. IBM SPSS Statistics 25.0 software was used.