Sabit implant tedavilerinde restorasyon marjini – alveoler kret arası mesafenin marjinal kemik kaybına etkisi
Correlation of the effect of restoration margin to alveolar crest distance on marginal bone loss in fixed implant treatments with keratinised mucosa width and phenotype
- Tez No: 962404
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND İNANÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu kesitsel çalışmanın amacı, sabit implant tedavilerinde RM-AK mesafenin peri-implant MKK ve CD üzerine etkilerini değerlendirmek; ayrıca bu parametrelerin KMG ve KMF ile ilişkisini klinik ve radyolojik olarak incelemektir. Çalışmaya yaşları 34-80 arasında değişen 114 hasta ve 531 implant dahil edildi. Tüm implantların RM-AK mesafesi, CD, GI, mSKI, PI, MKK, KMG, KMF ölçümleri kaydedildi. İmplantlar; RM-AK mesafesi olarak (0.05). KMG 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional study was to evaluate the effect of the restoration margin–alveolar crest (RM–AC) distance on peri-implant marginal bone loss (MBL) and probing depth (PD) in fixed implant treatments, and additionally to investigate the relationship of these parameters with keratinized mucosa width (KMW) and mucosal phenotype (MP) both clinically and radiographically. A total of 114 patients aged between 34 and 80 years and 531 implants were included. The RM–AC distance, PD, gingival index (GI), modified sulcus bleeding index (mSBI), plaque index (PI), MBL, KMW, and MP were recorded for all implants. Implants were categorized as RM–AC 0.05). However, implants with KMW 0.05).