The economics of integration of forestry and agriculture
Ormancılık ve tarımın entegrasyonunun ekonomisi
  1. Tez No: 962408
  2. Yazar: MEHMET PAK
  3. Danışmanlar: PROF. PROF.COLIN PRICE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Wales-Bangor College
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, ormancılık ve tarımın entegrasyonunun ekonomisini inceler ve beş bölümden oluşur. İlk bölümde, entegrasyonun tanımı ve olanakları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Literatürde entegrasyon genellikle“bir çiftliğin önemli bir bölümünün ormancılığa tahsis edilmesi, çiftçilik ve ormancılığın karşılıklı yararı”olarak tanımlanır. Çiftçilik ve ormancılık arasında entegrasyonun çeşitli olası uygulamaları vardır. Bu olanaklar ilk bölümde kısaca ele alınmıştır. Bu çalışmanın amaçlarından biri, entegrasyonun Türkiye'de uygulanmasıdır. Bu nedenle, ikinci bölümde Türkiye'deki arazi kullanımı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Türkiye'deki arazi kullanımlarına göre, çiftliklerin ormancılıkla entegre edilmesine acilen ihtiyaç vardır. Üçüncü bölümde entegrasyonun avantajları ve dezavantajları belirtilmiştir. Birkaç dezavantajı olmasına rağmen, entegrasyonun çiftçi için daha faydalı olma olasılığı daha yüksektir. Dördüncü bölümde, entegrasyonun bazı ülkelerdeki durumu kısaca incelenmiştir. Son olarak, son bölümde, entegrasyonun olası uygulaması 625 hektarlık bir çiftlik alanında teorik olarak geliştirilmiştir. Çalışma, kapsamlı bir literatür taramasına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the economics of integration of forestry and agriculture, and contains five chapters. In the first chapter, general information which is about the definition and possibilities of integration has been given. In the literature, integration is generally defined as“the allocation of a sizeable proportion of a farm to forestry, the mutual benefit of farming and forestry”. There are several possible applications of integration between farming and forestry. These possibilities are briefly reviewed in the first chapter. One of the objectives of this study is the application of integration in Turkey. Therefore, the general information on the land use in Turkey is given in the second chapter. According to land uses in Turkey, there is urgently need to integrate farms with forestry. The advantages and disadvantages of integration are stated in the chapter three. Despite the fact that there are a few disadvantages, the integration is more likely to be beneficial for the farmer. In fourth chapter, the position of integration in some countries is reviewed briefly. Finally, in the last chapter, the possible application of integration is theoretically developed on a 625bhektare farm area. The study is based on an extensive review of the literature.