Bazı kışlık kolza çeşitlerinde farklı ekim zamanı ve sıra arası uygulamalarının verim, verim unsurları ve kalite üzerine etkileri
Effects of different sowing dates and row spacings on the yield, yield components and quality of some winter rapeseed varieties
- Tez No: 96241
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET AKINERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
öz DOKTORA TEZİ BAZI KIŞLIK KOLZA ÇEŞİTLERİNDE FARKLI EKİM ZAMANI VE SIRA ARASI UYGULAMALARININ VERİM, VERİM UNSURLARI VE KALİTE ÜZERİNE ETKİLERİ Özden ÖZTÜRK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç Dr. Fikret AKINERDEM 2000, Sayfa : 147 Jüri : Doç Dr. Fikret AKINERDEM : Prof Dr. Özer KOLSARICI : Prof Dr. Saliba KIRICI : Doç Dr. Bayram SADE : Doç Dr. Mustafa ÖNDER Bu araştırma, 1996-97 ve 1997-98 yıllarında Konya ekolojik şartlarında dört kışlık kolza çeşidinde (“Ariana”,“Hansen”,“Honk”ve“Tarok”) farklı ekim zamanı ve sıra aralarının verim, verim unsurları ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.“Tesadüf Bloklarında Bölünen Bölünmüş Parseller”deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan bu araştırmada, dört farklı ekim zamanı (10 Eylül, 20 Eylül, 30 Eylül ve 10 Ekim) ve üç farklı sıra arası (30 cm, 40 cm ve 50 cm) kullanılmıştır. Araştırmada; tohum verimi, ham yağ ve ham protein verimi, ham yağ ve ham protein oram ile yağ asitleri bileşimi, bitki boyu, anasapa bağlı yan dal sayısı, bitki başına kapsül sayısı, kapsül boyu, kapsülde tohum sayısı ve bin tane ağırlığına ait analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EFFECTS OF DIFFERENT SOWING DATES AND ROW SPACINGS ON THE YIELD, YIELD COMPONENTS AND QUALITY OF SOME WINTER RAPESEED VARIETIES Özden ÖZTÜRK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Fikret AKINERDEM 2000, Page : 147 Jury : Assoc. Prof. Dr. Fikret AKINERDEM : Prof. Dr. Özer KOLSARICI : Prof. Dr. Saliha KIRICI : Assoc. Prof. Dr. Bayram SADE : Assoc. Prof. Dr. Mustafa ÖNDER This research was conducted to determine the effects of different sowing dates and row spacings on the yield, yield components and quality of four rapeseed varieties (“Ariana”,“Hansen”,“Honk”and“Tarok”) during 1996-97 and 1997-98 growing seasons under Konya ecological conditions. The experiment was designed according to the“Split-Split Plots on Randomized Complete Block”with three replications, and four different sowing dates (September 10, September 20, September 30 and October 10) and three different row spacings (30 cm, 40 cm and 50 cm) were taken as factors. In this research, seed yield, crude oil and crude protein yield and their ratios, respectively as well as fatty acids composition, plant height, number of lateral branches on the main stem, number of pods per plant, pod lenght, seed number per pod and thousand seed weight were determined. mSignificant differences were found between sowing dates, varieties and row spacings with respect to yield, yield components and quality characteristics. According to the mean values of two years, the highest seed and crude oil yield was obtained from“Honk”at September 10 with 30 cm row spacing (4.49 t/ha and 2.17 t/ha, respectively). In general, delayed sowing date and wided row spacings resulted in decreased seed and crude oil yield. It was found that crude protein and crude oil contents were effected differentially by various sowing dates, with delayed sowings decreased crude oil content while protein content contrarily increased. The highest crude oil ratio (48.20 %) was obtained from“Honk”at September 10 with 30 cm row spacing, the highest crude protein ratio (28.37 %) was determinated from“Tarok”at October 1 0 with 30 cm row spacing. Erucic acid content which is the most important quality parameter of rapeseed oil varied between 0.57-1.29 % at the varieties. Howewer this percentage has been found to increase slightly by delayed sowings. KEY WORDS : Winter Rapeseed, Sowing Dates, Row Spacing, Yield, Yield Components, Quality. IV