Bazı kışlık kolza çeşitlerinde farklı gelişme dönemlerinde yapılan sulamaların verim ve tarımsal özellikler üzerine etkisi
The effect of irrigation in different development periods on yield and agricultural characteristics of some winter rape cultivars
- Tez No: 566301
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Diyarbakır ekolojik koşullarında 2017-2018 yetiştirme sezonunda 2 farklı kolza çeşidinin (Samibey ve Süzer) bazı gelişim dönemlerinde (kontrol, sapa kalkma, çiçeklenme, harnup dolum, sapa kalkma-çiçeklenme, sapa kalkma-harnup dolum, çiçeklenme-harnup dolum, sapa kalkma-çiçeklenme-harnup dolum) yapılan sulamaların verim ve tarımsal özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülmüş olup, varyans analizleri yapılmış ve ortalamalar Duncan çoklu karşılaştırma testine tabi tutulmuştur. Bu araştırmada; bitki boyu 149-201,7 cm, bitki başına dal sayısı 6-9,6 adet/bitki, harnup sayısı 164,5-363,2 adet/bitki, harnupta tohum sayısı 20,6-31,6 adet/harnup, bin tane ağırlığı 34,7-43,1 g, tohum verimi 84,8-235 kg/da, yağ oranı %42,4-%51,3, yağ verimi 35,5-119,8 kg/da, protein oranı %29,2-36,3 arasında değişim göstermiştir. Yapılan varyans analizleri sonucunda bitki boyu ve dal sayısı istatistiki olarak en yüksek değerler Süzer çeşidinden elde edilirken diğer özellikler bakımından çeşitlerin istatistiki olarak bir etkisi olmamıştır. Farklı sulama zamanlarının ise sadece yağ oranı üzerine istatistiki anlamda bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of irrigation in some development periods (control, stem extension, flowering, carob filling, stem extension-flowering, stem extension-carob filling, flowering-carob filling, stem extension- flowering- carob filling) on different rape varieties (Samibey and Suzer) at yield and agricultural characteristics in 2017-2018 growing season in Diyarbakır ecological conditions were investigated. The experiment was carried out according to the split plots experiment design, variance analyzes were performed and the averages were subjected to Duncan multiple comparison test. In this study; plant height ranged from 149 to 201.7 cm, number of branches per plant from 6 to 9.6 pcs / plant, number of carobs from164.5 to 363.2 pcs / plant, number of seeds in carob from 20.6 to 31.6 pcs / carob, thousand grain weight from 34.7 to 43.1 g, seed yield from 84.8 to 235 kg / da, the oil content from 42.4% to 51.3%, oil yield from 35.5 to 119.8 kg / da, protein content from 29.2% to 36.3%. As a result of the analysis of variance, plant height and number of branches were obtained from the Süzer varieties with the highest statistical values, while the varieties did not have a statistically significant effect in terms of other characteristics. There was no statistically significant effect of different irrigation times on oil content.