Derin boyun enfeksiyonlarında bir risk faktörü ve prognostik belirteç olarak prognostik nütrisyonel indeks
The role of prognostic nutritional index as a risk factor and prognostic indicator in deep neck infections
  1. Tez No: 962412
  2. Yazar: MUSTAFA ATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN YALÇINER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Derin boyun enfeksiyonları (DBE), potansiyel fasyal boşluklarda hızla yayılarak ciddi komplikasyonlara neden olabilen ve acil müdahale gerektiren klinik tablolardır. Bu çalışmanın amacı, DBE tanısıyla izlenen hastalarda sistemik inflamatuvar ve nutrisyonel belirteçlerin (özellikle Prognostik Nütrisyonel İndeks [PNI], Sistemik İnflamasyon Yanıt İndeksi [SIRI]) komplikasyon gelişimi, cerrahi drenaj gereksinimi ve hastanede kalış süresi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Nutrisyonel durumun etyoloji ve prognozdaki önemini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2022- Eylül 2024 tarihleri arasında erişkin yaş grubunda, kliniğimizde DBE tanısıyla takip edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Demografik veriler, etiyolojik faktörler, radyolojik bulgular, girişimsel işlemler, laboratuvar parametreleri ve bu verilere dayalı olarak hesaplanan inflamatuvar ve nutrisyonel indeksler değerlendirilmiştir. Komplikasyon gelişimi ve cerrahi drenaj gereksinimi çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile irdelenmiş; PNI, SIRI, SII, CRP gibi parametreler için ROC eğrileri ile kestirim güçleri analiz edilmiştir. Aynı zamanda DBE durumu bulunmayan kontrol grubuyla etyolojik ve nutrisyonel karşılaştırmalar değerlendirilmiştir. Bulgular: Kontrol grubunda 300 çalışma grubunda 360 olmak üzere toplam 660 erişkin hasta çalışmaya dahil edilmiştir. En sık etiyolojik neden odontojenik enfeksiyonlar, en sık tutulan anatomik bölge ise peritonsiller ve submandibular boşluklar olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Deep neck infections (DNI) are clinical conditions that can rapidly spread through potential fascial spaces, leading to serious complications and often requiring urgent intervention. The aim of this study was to evaluate the impact of systemic inflammatory and nutritional markers—particularly the Prognostic Nutritional Index (PNI) and the Systemic Inflammation Response Index (SIRI)—on complication development, surgical drainage requirement, and length of hospital stay in patients diagnosed with DNI. Additionally, the study aimed to investigate the significance of nutritional status in the etiology and prognosis of DNI. Materials and Methods: The records of adult patients diagnosed and treated with DNI at our clinic between January 2022 and September 2024 were retrospectively reviewed. Demographic data, etiological factors, radiological findings, interventional procedures, laboratory parameters, and derived inflammatory and nutritional indices were analyzed. Multivariate logistic regression was used to examine predictors of complications and surgical drainage requirements. ROC curve analysis was performed to assess the predictive accuracy of PNI, SIRI, SII, and CRP. Furthermore, etiological and nutritional comparisons were made with a control group of patients without DNI. Results: A total of 660 adult patients were included in the study: 360 in the DNI group and 300 in the control group. The most common etiological factor was odontogenic infections, and the peritonsillar and submandibular spaces were the most frequently affected anatomical regions.