Çin'in küresel güç söylemi: Çin rüyası
China's global discourse: Chinese dream
  1. Tez No: 962466
  2. Yazar: YASEMİN ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
“Çin Rüyası (中国梦, Zhōngguó Mèng)”, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından sunulan ve“Çin Ulusunun Büyük Yeniden Canlanması”anlatısı doğrultusunda Çin halkının refah içinde yaşadığı güçlü ve yeniden büyük bir devlet haline geleceği bir gelecek stratejisidir.“Çin Rüyası”, yalnızca Çin'in uzun vadeli bir kalkınma planı değildir. Aynı zamanda“Aşağılanma Yüzyılı”nın izlerini silme, Çin'in kaybettiği itibar ve gücü yeniden kazanma çabasını temsil eder. İlk kez Xi tarafından Kasım 2012'de Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi sonrası dile getirilen“Çin Rüyası”, Xi'nin en önemli söylemi olarak görülmüştür. Çalışmada Xi'nin“Çin Rüyası”söylemi farklı boyutlarıyla ele alınmıştır. Bu doğrultuda söylemi destekleyen ve tamamlayan unsurlar ve ayrıca etkisini azaltan, karşısına aşılması gereken engeller olarak çıkan etmenler de bulunmaktadır. Birinci bölümde“Çin Rüyası”nı anlamak için tarihsel kökeni, literatürde nasıl anlamlandırıldığı, ulusal aşağılanma yüzyılı ile ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca söylemin genellikle karşılaştırıldığı“Amerikan Rüyası”ile benzer ve farklı yanları gösterilmiştir. Söylemi daha anlaşılır kılmak için, Xi'nin rüya söyleminin ardındaki rolünden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Çin'in sahip olduğu yumuşak gücü de olan Kuşak ve Yol Girişimi, İnsanlık İçin Ortak Kader Topluluğu, Panda Diplomasisi, Made in China 2025, Konfüçyüs Enstitüleri ve TikTok konuları rüyayı güçlendiren/destekleyen Çin'in başarıları olarak değerlendirilmiştir. Ancak“Çin Rüyası”nı destekleyen hemen hemen tüm etmenler kendi içerisinde sorunlar taşımaktadır. Diğer taraftan üçüncü bölümde ise yapısal sorunlar, Güney Çin Denizi, Tayvan ve Hong Kong, Borç Tuzağı, ABD ile Ticaret Savaşları ve Çin tehdidi gibi konular, rüya söyleminin önünde aşılması gereken sorunlar olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada iki temel sonuca ulaşılmıştır: i)“Çin Rüyası”nı güçlendiren unsurlar dahi kendi içerisinde sorunlar taşımaktadır, ii)“Çin Rüyası”nın önünde duran engeller aşılmadan“Çin Rüyası”nın küresel olarak etki yaratması mümkün değildir. Çin'in rüyasını uluslararası topluma inandırması, uzun yıllardır devam eden ve yükselen bir güç olmasıyla ortaya çıkan sorunları çözme beceresine bağlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
“China Dream (Chinese: 中国梦, Zhōngguó Mèng)”is a future strategy presented by Chinese President Xi Jinping, in which the Chinese people live in prosperity, become a strong, rich and great state again, in line with the narrative of the“Great Rejuvenation of the Chinese Nation”. It also represents China's effort to erase the traces of the“Century of Humiliation”and regain its lost reputation and power. This discourse, which was first expressed by Xi after the 18th National Congress of the Comunist Party of China (CCP) in November 2012, was seen as Xi's most important discourse. In the study, Xi's“China Dream”discourse is discussed in all its dimensions. In this regard, in addition to the issues that support and complement the discourse, there are also factors that reduce its impact and appear as obstacles to be overcome. In the first chapter, in order to understand the“China Dream”, its historical origin, how it is interpreted in the literature, and its relationship with the century of national humiliation are examined. Additionally, the similar and different aspects of the discourse with the“American Dream”, to which it is often compared, are shown. In order to make the discourse more understandable, the role of Xi behind the dream discourse was examined. In the second part, one of the China's soft power like Belt and Road Initiative and other issues such as Community of Common Destiny for Humanity, Panda Diplomacy, Made in China 2025 and TikTok Success were evaluated as China's achievements that strengthen and support the dream. However, almost all of the factors supporting the“China Dream”have a problematic appearance in themselves. In the third section, structural problems, the South China Sea issue, the Taiwan and Hong Kong issue, Debt Trap issue, New Trade Wars and the Chinese Threat are evaluated as problems that need to be overcome in the face of the dream discourse. The study reached two main conclusions: i) Even the elements that strengthen the“China Dream”have their own problems, ii) It is not possible for the“China Dream”to create a global impact unless the obstacles standing in the way of the“China Dream”are overcome. China's ability to convince the international community of its dream will depend on its ability to solve the problems that have emerged as a rising power over many years.