İlkokulda çocuklar için felsefe uygulayıcılarının deneyimlerinin incelenmesi
Examining the experiences of practitioners of philosophy for children in primary school
- Tez No: 962494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de ilkokul düzeyinde“Çocuklar İçin Felsefe (P4C)”uygulamalarını yürüten sınıf öğretmenlerinin deneyimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada olgubilim deseninden yararlanılmıştır. Çalışmanın amacı, öğretmenlerin P4C'yi yorumlama biçimleri, uygulama süreçlerinde benimsedikleri stratejiler ve karşılaştıkları güçlüklerle başa çıkma biçimlerini derinlemesine anlamaktır. Araştırmada altı katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve araştırmacı günlüğü de veri setine dâhil edilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş; bulgular dört ana tema altında sınıflandırılmıştır: Çocuk, Öğretmen Yeterlilikleri, Öğrenme-Öğretme Süreçleri ile Felsefi Anlayış ve Toplum. Bulgular, P4C yaklaşımının çocukların eleştirel, yaratıcı, yansıtıcı, argümantatif, analojik, özenli ve iş birliğine dayalı düşünme becerilerini geliştirdiğini; öğretmenlerin ise bu süreçte kolaylaştırıcı bir rehber rolü üstlendiklerini ortaya koymaktadır. Uygulamalarda sınıf öğretmenlerinin felsefi donanıma sahip olmalarının önemi vurgulanmakta; yeterli eğitsel altyapı eksikliği, zaman kısıtı, kültüre özgü uyaran yetersizliği ve müfredatla entegrasyon sorunları temel zorluklar arasında gösterilmektedir. Bu bağlamda çalışma, Türkiye'de P4C uygulamalarının pedagojik boyutuna ve öğretmen deneyimlerine ilişkin özgün bulgular sunmakta; yaklaşımın eğitim sistemine entegrasyonuna yönelik öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the experiences of classroom teachers implementing“Philosophy for Children (P4C)”in primary schools in Türkiye. A phenomenological design was employed. The study aimed to gain an in-depth understanding of teachers' interpretations of P4C, the strategies they adopted during its implementation, and the ways they coped with the challenges they encountered. Semi-structured interviews were conducted with six participants, and the researcher's diary was also included in the data set. Data were analyzed using content analysis, and the findings were categorized under four main themes: Child, Teacher Competencies, Teaching-Learning Processes, Philosophical Understanding, and Society. The findings reveal that the P4C approach develops children's critical, creative, reflective, argumentative, analogical, rigorous, and collaborative thinking skills, while teachers play a facilitating and guiding role in this process. The importance of classroom teachers' philosophical competence is emphasized in the implementation process; the lack of adequate educational infrastructure, time constraints, inadequate culturally specific stimuli, and problems with curriculum integration are cited as key challenges. In this context, the study presents original findings regarding the pedagogical dimension of P4C practices and teacher experiences in Turkey and develops recommendations for the integration of the approach into the education system.