Ortaokul öğretmenlerinin biçimlendirici değerlendirmeye yönelik tutumlarına etki eden faktörlerin incelenmesi
Examining the factors affecting middle school teachers' attitudes towards formative assessment
  1. Tez No: 962496
  2. Yazar: YAĞMUR KURANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Biçimlendirici değerlendirme, öğrencinin süreç içindeki öğrenme ihtiyaçlarını belirleyerek, bu ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayacak bir öğrenim planlaması yapmayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Türkiye'de yapılandırmacı eğitim felsefesiyle birlikte eğitim-öğretim sürecinde biçimlendirici değerlendirme kullanılmaya başlanmıştır. Öğrenci, öğretmen ve okul iklimi gibi farklı açılardan incelenebilen bu değerlendirme türü, bu çalışmada özellikle öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirmeye yönelik tutumları üzerinden ele alınmıştır. Bu amaçla, ortaokul öğretmenlerinin biçimlendirici değerlendirmeye yönelik tutumlarını ölçebilmek için bir ölçek geliştirilmiştir. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış ve sonuçta ölçeğin“yaklaşım”ve“uygulama”olmak üzere iki boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. Geliştirilen ölçekle, öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirmeye karşı tutumlarını etkileyen faktörler çeşitli açılardan incelenmiştir.“Yaklaşım”boyutunda öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirme eğitimi almış olması, değerlendirme materyallerinin öğrencilerin öğrenme yeteneklerini geliştireceği inancı, biçimlendirici değerlendirme uygulamalarına odaklanma zorluğu, mezun olunan program, öğrencilerde gözlemlenen olumlu değişimler, biçimlendirici değerlendirme bilgi düzeyi ve iş yükünü artırma algısı gibi faktörler açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.“Uygulama”boyutunda ise mesleği severek yapma, branşa ilgi, yöneticilerle iyi iletişim, çalıştığı okuldan memnuniyet ve biçimlendirici değerlendirme bilgi düzeyi gruplarında anlamlı olarak farklılıklar tespit edilmiştir. Son olarak çoklu doğrusal regresyon analiz yapılarak değişkenlerin göreceli önemi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Formative assessment is an approach that aims to make a learning plan that best meets the learning needs of the student by identifying these needs during the process. In Turkey, it has started to be used in the education and training processes with the constructivist education philosophy. This type of assessment, which can be examined from different perspectives such as student, teacher, and school climate, is specifically addressed in this study through the attitudes of teachers towards formative assessment. For this purpose, a scale was developed to measure the attitudes of middle school teachers towards formative assessment. The validity and reliability study of the scale was conducted, and as a result, it was determined that the scale consisted of two dimensions:“approach”and“application.”With the developed scale, the factors affecting teachers' attitudes towards formative assessment were examined from various perspectives. In the“approach”dimension, significant differences were found between teachers' having received formative assessment training, the belief that assessment materials will improve students' learning abilities, the difficulty of focusing on formative assessment practices, the program graduated from, positive changes observed in students, the level of knowledge of formative assessment, and the perception of increasing workload. In the“application”dimension, significant differences were found between teachers' enjoyment of their profession, interest in their field, good communication with administrators, satisfaction with the school they work at, and the level of knowledge of formative assessment. Lastly, a multiple linear regression analysis was performed to ascertain the relative importance of the variables.