The structure, function, and polyphonic narrative in 'reason for composing' sections of romantic mathnawis
Aşk mesnevilerinin sebeb-i telif bölümlerinde yapı, işlev ve çok sesli anlatı
- Tez No: 962518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP OKTAY, DOÇ. DR. AYŞE ZEYNEP SABUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 572
Özet
Sebeb-i telif bölümleri, mesnevi girişlerinin yapısını oluşturan ana unsurlardan biridir. Bölümler mesnevide asıl hikâyenin anlatıldığı kısımdan içerik olarak ayrışır, kitabın ön kısmında yer alması ve asıl hikâyeden bağımsız olması sebebiyle, Genette'in ifadesiyle, birer yan metin özelliği taşır. Yazarlar, bu kısımları eserlerini niçin yazdıklarını okurlarına anlattıkları bir alan olarak kullanır ve bu anlatıyı belirli bir kurgu dâhilinde oluştururlar. Bu tezin temel amacı, Anadolu sahasında yazılmış çift kahramanlı Türkçe aşk mesnevilerinin sebeb-i telif bölümlerini inceleyerek bu bölümlerin yapısal özelliklerini ortaya koymaktır. Bu tez ayrıca ön söz çalışmalarına bir katkı sağlamayı ve sebeb-i telif bölümleri üzerinden bir inceleme yöntemi geliştirmeyi amaçlar. Bölümlerde yer alan anlatılarda sıklıkla kullanılan motifleri ve bu motiflerin kurgudaki işlevlerini tespit etmeyi amaçlayan bu çalışma giriş ve sonuçla birlikte yedi bölümden oluşur. Birinci bölüm tezin teorik yaklaşımını, kapsamını ve literatür değerlendirmesini içerir. İkinci bölüm, sebeb-i telif kısımlarının eserdeki konumları ve diğer yan metinlerle olan ilişkisini sorgular. Ayrıca burada bölümlerin ne zaman yazıldığı ve işlevleri de tartışılmıştır. Üçüncü bölüm, bu kısımların beyit sayılarını ve başlık kullanımlarını inceler. Dördüncü bölüm, yazarın kurgusunda bir malzeme olarak kullandığı seslere ve edebî sanatlara odaklanarak bunların anlatıda nasıl kullanıldığını sorgular. Beşinci bölüm, sebeb-i telif kısımlarındaki motifleri belirler, analiz eder ve bu motiflerin işlevlerini tartışır. Tezin altıncı bölümünde ise eser yazma nedenleri, amaçlarının yanı sıra diğer tüm motiflerin yüzyıllara göre dağılımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sebeb-i telif is one of the essential elements that constitute the introduction of works written in the mathnawi verse form. However, in terms of content, subject, and location, this element is separate from the section where the author tells the main story. This thesis's primary purpose is to reveal this section's structural features. Another objective of the thesis is to determine the motives frequently used in the fictional narratives in these mathnawis and the functions of these motives in fiction. The first chapter is an introduction. This chapter shows the theoretical approach and the field of study of the thesis and includes a literature review. The second chapter questions the position of the sebeb-i telif section in work and its relationship with other side texts. The third chapter examines the number of couplets, use of titles, and verse forms of these sections. The fourth chapter focuses on the tools the author uses in the fiction he will create; on the other hand, it investigates how the author uses them in his narrative. The fifth chapter examines the motives used in the narrative in the sebeb-i telif section and questions the functions of these motives. The sixth chapter of the thesis includes tables showing the reasons for composing a work, their purposes, and the distribution of motives used in fiction.