Metaverse tabanlı hemşirelik beceri laboratuvarının pediatri hemşireliği uygulama becerilerinin ögretimine etkisi
Effect of metaverse-based nursing skills laboratory on the teaching of pediatric nursing practice skills
- Tez No: 962519
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği uygulama dersi öğrencilerinin, Majory Gordon'un Fonksiyonel Sağlık örüntülerinden beslenme örüntüsü baz alınarak, bebek orogastrik sonda bakım uygulamasını iki farklı beceri laboratuvarında (beceri laboratuvarı ile metaverse tabanlı hemşirelik beceri laboratuvarı (MT-HBL)) öğrenme etkinliğini değerlendirmek amacıyla karma yöntem tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın nicel bölümününde randomize kontrollü çalışma, nitel bölümü ise odak grup görüşmeleri ile yürütüldü. Çalışmada, Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları Tutum Ölçeği, Ön ve Son Test Bilgi, Beceri Testi ve Odak Grup Görüşme Formu veri toplama araçları olarak kullanıldı. Bulgularda, müdahale grubundaki katılımcıların Orogastrik Sonda Takma (p=0,004; p0,05). Sonuç olarak öğrencilerin metaverse tabanlı hemşirelik beceri laboratuvarında bilgi ve beceri öğrenme/kazanma düzeyleri, beceri laboratuvarına göre daha yüksek saptandı. Ayrıca MT-HBL, sağlık hizmetlerinin genişletilmesine ve klinik uygulama fırsatlarının artırılmasına olanak sağlamakta; aynı zamanda hata riskinin azaltılması, hizmet kalitesinin iyileştirilmesi ve yükseltilmesi, erişilebilirliğin artırılması, maliyet etkinliğinin sağlanması ve hasta memnuniyetinin artırılması yönünde katkı sunmaktadır. Bu tez çalışması TÜBİTAK“1002-A Hızlı Destek Modülü”kapsamında desteklendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this mixed-methods study was to evaluate the effectiveness of children's health and disease nursing practice course students in learning infant orogastric tube care, based on the feeding pattern from Majory Gordon's Functional Health Patterns, in two different skills laboratories (a skills laboratory and a metaverse-based nursing skills laboratory (MT-HBL)). The quantitative part of the study was conducted using a randomized controlled trial, while the qualitative part was conducted using focus group interviews. In the study, Augmented Reality Applications Attitude Scale, Pre- and Post-Test Knowledge, Skill Test and Focus Group Interview Form were used as data collection tools. In the findings, the mean scores of the Orogastric Tube Insertion (p=0.004; p0.05). Consequently, students' knowledge and skill acquisition levels were found to be higher in the metaverse-based nursing skills laboratory compared to the skills laboratory. MT-HBL also enables the expansion of healthcare services and the expansion of clinical practice opportunities. It also contributes to reducing the risk of errors, improving and enhancing service quality, increasing accessibility, ensuring cost-effectiveness, and enhancing patient satisfaction. This thesis was supported by the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK)“1002-A Rapid Support Module.”