Çağdaş dönem Kur'ân yorumunda ideoloji: Fî Zılâli'l-Kur'ân örneği
Ideology in the interpretation of the Qur'an in contemporary period: Fî Zilâli'l-Kur'ân's sample
  1. Tez No: 962517
  2. Yazar: GAMZE SAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Seyyid Kutub'un (ö. 1966) tefsiri, klasik müfessirlerin lafzî veya rivayet temelli yaklaşımlarından ziyade, Kur'ân'ı bir dünya görüşü inşa eden rehber olarak ele alma çabasının bir ürünü olarak değerlendirilmelidir. Onun Fî Zılâli'l-Kur'ân adlı eseri, ayetler aracılığıyla çağdaş dünyada Müslüman kişinin nasıl bir duruş sergilemesi gerektiğini belirlemeye yönelmiştir. Bu yönüyle Kutub'un tefsiri, dönüşümü önceleyen ideolojik bir yaklaşım içerir. Kutub, Kur'ân'ın mesajını sadece bireysel ahlak olarak görmez, bilakis vahyin, toplumu şekillendirme gücünü vurgular. Ona göre Kur'ân, sadece geçmişte yaşamış toplumları değil, modern cahiliye olarak ele aldığı çağdaş toplumları da dönüştürme potansiyeline sahiptir. Tefsir, onun için salt bir yorum değil, bir mücadele çağrısı, bir bilinç seferberliğidir. İdeoloji ile tefsir arasındaki bu iç içelik, Kutub'un düşüncesinde ideolojinin Kur'ân'dan türeyen bir yönelim olduğunu ortaya koyar. Yönetimin meşruiyetinden içtimai adalete, bireysel sorumluluktan İslâmî uyanışa kadar birçok kavram, onun tefsirinde yeni anlamlar kazanmıştır. Bu çalışmada, çağdaş dönemde tefsir ile ideoloji arasındaki ilişki, Seyyid Kutub'un Fî Zılâli'l-Kur'ân adlı eseri bağlamında incelenmiştir. Kutub'un yorum anlayışında ideolojik kavramların nasıl ve hangi düzeyde ele alındığı analiz edilmiştir. Ayrıca, eserin yazıldığı dönemin entelektüel ortamı, yazılış koşulları ve toplumsal değişim ile mücadele çağrısı gibi arka plan unsurları da değerlendirilmiştir. Kutub'un Kur'ân yorumu, ideolojik bir perspektifle şekillenmiş olup, Kur'ân'ı toplumsal dönüşümün dinamik bir kaynağı olarak konumlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sayyid Qutb's (d. 1966) interpretation should be evaluated as a product of his efforts to approach the Qur'an as a guide that builds a worldview, rather than the literal or narration-based approaches of the classical commentators. His work, Fi Zilali'l-Quran, aimed to determine what kind of stance a Muslim should take in the contemporary world through verses. In this respect, Qutb's interpretation includes an ideological approach that prioritizes transformation. Qutb does not see the message of the Quran as merely individual morality, on the contrary, he emphasizes the power of revelation to shape society. According to him, the Quran has the potential to transform not only societies that lived in the past, but also contemporary societies, which he considers as modern ignorance. For him, interpretation is not merely an interpretation, but a call to struggle, a mobilization of consciousness. This intertwining of ideology and interpretation reveals that in Qutb's thought, ideology is an orientation derived from the Qur'an. Many concepts, from the legitimacy of government to social justice, from individual responsibility to Islamic awakening, have gained new meanings in his interpretation. In this study, the relationship between interpretation and ideology in the contemporary period is examined in the context of Sayyid Qutb's work titled Fi Zilali'l-Quran. It is analyzed how and to what extent ideological concepts are addressed in Qutb's interpretation. In addition, background elements such as the intellectual environment of the period in which the work was written, the conditions of writing, and the call to struggle with social change are also evaluated. Qutb's interpretation of the Quran is shaped by an ideological perspective and positions the Quran as a dynamic source of social transformation.