Dynamics of the muhavere genre in the humor magazines of the Second Constitutional Era
II. Meşrutiyet Dönemi mizah dergilerinde muhavere türünün dinamikleri
- Tez No: 962525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışması, II. Meşrutiyet dönemi mizah dergilerindeki edebî türlerin ve söylemlerin heterojenliğini inceleyerek 1908 sonrasında ortaya çıkan“özgürlük”atmosferinin bir edebî mecradaki yansımalarına odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, üç farklı zeminde (muhavere türü, yayınlar arası etkileşim ve okur-yazar ilişkisi) nasıl bir diyalog hattı kurulduğunu ortaya koymak, söylemlerin ve fikirlerin nasıl ifade edildiğine dikkat çekmektir.Bu analiz, üç dergide de ortak bir türsel heterojenlik olduğunu göstermektedir. Ancak bu heterojenlik, farklı türlerin tercih edilmesiyle her dergide farklı biçimlerde tezahür etmektedir. Dergilerde belirli ve istikrarlı bir diyalojik söylem ya da sürekli bir hâldeki çok seslilikten ziyade söylem ve anlatım biçimleri anlatılar arasında değişkenlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on the reflections of the“freedom”atmosphere that emerged after 1908 in a literary medium by examining the heterogeneity of literary genres and discourses in humor magazines during the Second Constitutional Era. The main purpose of the study is to reveal how a line of dialogue is established on three different grounds (muhavere genre, interaction between publications and reader-writer relations) and to draw attention to how discourses and ideas are expressed. This analysis shows that there is a common heterogeneity in genres in all three magazines. However, this heterogeneity manifests itself in different ways in each magazine with the preference of different genres. Rather than a certain and stable dialogic discourse or a continuous polyphony in magazines, discourse and narrative styles vary among narratives.