Komposta karıştırılan maddelerin kültür mantarının (agaricus bisporus (lange) sing) verim ve kalitesine etkileri
Effects of various mixed additives added to the compost on the yield and quality of the mushroom (agaricus bisporus (lange) sing)
- Tez No: 96253
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KOMPOSTA KARIŞTIRILAN BAZI MADDELERİN KÜLTÜR MANTARININ [AGARICUS BISPORUS (LANGE) SING] VERİM VE KALİTESİNE ETKİLERİ Seyit Ali DURSUN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Kemal GÜR 2000, 44 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Kemal GÜR Doç. Dr. Cevdet ŞEKER Yard. Doç. Dr. Celaleddin ÖZTÜRK Bu araştırma, komposta karıştırılan bazı maddelerin kültür mantarının (Agarîcus bisporus) verim ve kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede katkı maddesi olarak; hayvan süt yemi, mısır unu, buğday kepeği, soya küspesi, ayçiçeği tohumu küspesi ve bunların eşit miktarlarının karışımı kullanılmıştır. Elli gün süreyle kültür mantarı yetiştiriciliği yapılmıştır. Elli günlük hasat sonunda yapılan değerlendirmede en yüksek ortalama verim, karışım 50 g ve 150 g uygulanan torbalardan ( 2756 ve 2710 g/torba) elde edilmiştir ( P< 0.01). Onbeş günlük hasat sonunda ortalama erkenci verim olarak, karışım 250 g uygulama torbalarından (1714 g/torba), otuz günlük hasat sonunda ise ortalama erkenci verim olarakta karışım 150 ve 250 g uygulama torbalarından ( 2288 ve 2282 g/torba) elde edilmiştir ( PO.01).
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF VARIOUS MIXED ADDITIVES ADDED TO THE COMPOST ON THE YIELD AND QUALITY OF THE MUSHROOM [ AGARICUS BISPORVS (LANGE) SING] Seyit Ali DURSUN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Kemal GÜR 2000, Page: 44 Jury : Prof. Dr. Kemal GÜR Doç. Dr. Cevdet ŞEKER Yard. Doç.Dr. Celaleddin ÖZTÜRK This research was carried out to determine the effects of some nutrients added into the compost, on the yield and quality of mushroom (Agaricus hisporus). In the experiment, animal milk fodder, corn flour, wheat scurf, soybean, sunflawer seed and the same amount of mixtures of them were used as additional nutrients. Growing period lasted for 50 days.