Gömülü mandibular üçüncü molar cerrahi çekim insizyonlarında radyofrekans ve bistüri kullanımının operasyon sonrası etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
A retrospective comparison of the postoperative effects of using radiofrequency and scalpel in incisions for impacted mandibular third molar surgery
- Tez No: 962534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ MEMİŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mandibular üçüncü molar cerrahisi, Ağız, Diş ve Çene cerrahisi pratiğinde en sık uygulanan minor cerrahi işlemlerden biridir. Gömülü mandibular üçüncü molar cerrahilerinde insizyon için tercih edilen cerrahi aletlerin birbirine üstünlükleri son yıllarda popüler olan araştırma konularından biridir. Bu çalışmada gömülü mandibular üçüncü molarların cerrahi çekimlerinde insizyon için kullanılan bistüri ve radyofrekans cerrahi ekipmanların operasyon sırasında ve postoperatif dönemdeki etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlandı. Bu çalışmada, Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniğinde, 2021-2023 yılları arasında, mandibular üçüncü molar çekim endikasyonu konulmuş, aynı kişi tarafından operasyonları yapılmış, operasyon sırasında ve sonrasında kayıtları eksiksiz olarak tutulup kaydedilmiş 120 hasta verisi retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hasta verileri insizyonda radyofrekans cerrahi cihaz kullanılanlar Radyofrekans grubu (RFG), insizyonda bistüri kullanılanlar Bistüri grubu (BG) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ayrıca veriler cinsiyete göre de değerlendirildi. Operasyon sırasında elde edilen insizyon uzunluğu, insizyon süresi, kanama miktarı, cerrahi görüş açıklığı, cerrahi sırasında komplikasyon olup olmadığı, operasyon sırasında operatörün hissettiği kötü koku olup olmadığı ve işlemde kullanılan cerrahi ekipman tipi; operasyon sonrası yara kenarları iyileşmesi, operasyon bölgesindeki mukoza rengi, yara kapanması durumu, ağrının hasta tarafından yorumlanan vizüel analog skala ile değerlendirmesi, hastaların postoperatif dönemdeki ağrı kesici kullanım miktarları ve yüzde oluşan ödemin ameliyat sonrası ikinci ve yedinci günlerdeki düzeyleri hastane bilgi sisteminden ve operatör tarafından tutulan epikriz formlarından elde edildi. Veriler işlem günü (T0), işlemden sonra ikinci gün (T1), işlemden sonra yedinci gün (T2) olmak üzere üç farklı zamanda değerlendirildi. Nicel değişkenlerin çalışma grupları ve cinsiyete göre karşılaştırmalarında bağımsız gruplarda t testi ile, tekrarlı ölçümlerin arasındaki farklılık ise tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile incelendi. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler ki kare analizi ile incelendi. Veriler p0,05). RFG'de VAS değerleri yedinci gün kontrolünde anlamlı şekilde daha az görüldü (p=0,006). RFG ve BG'de ödemin değerlendirilmesi için yapılan anatomik noktalar arası ölçüm ortalamalarında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Ayrıca ödem değerlendirilmesi için yapılan anatomik noktalar arası ölçüm ortalamaları cinsiyetlere göre anlamlı fark göstermedi (p>0,05). Operasyon sırasında RFG'de ve BG'de insizyonda kullanılan cerrahi ekipmana bağlı bir komplikasyon gelişmediği tespit edildi. Radyofrekans cerrahi cihazının belirgin hemostaz etkisi gömülü mandibular üçüncü molar cerrahilerinde daha iyi görüş alanı sağlaması nedeniyle bisturiye göre daha avantajlı görüldü. Ödem değerlendirilmesi için yapılan anatomik noktalar arası ölçümlerde gruplar arasında belirgin fark görülmedi. Radyofrekans cerrahi cihazı; kanamanın fazla olabileceği işlemlerde, görüş alanının kısıtlı olduğu bölgelerde operasyon sürecinde hemostaz sağlanması ve daha iyi görüş alanı elde etmek amacıyla tercih edilmesi önerilmektedir. Bistüri; lateral ısının istenmediği, daha iyi iyileşme beklendiği durumlarda, operasyon sırasında kullanılan cihaz kaynaklı oluşabilecek kokudan kaçınılmak istendiği durumlarda kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mandibular third molar surgery is one of the most frequently performed minor surgical procedures in Oral and Maxillofacial Surgery practice. The superiority of surgical instruments preferred for incision in impacted mandibular third molar surgeries has recently become a popular research topic. This study aimed to retrospectively compare the intraoperative and postoperative effects of scalpel and radiofrequency surgical instruments used for incision in the surgical extraction of impacted mandibular third molars. In this study, data from 120 patients who underwent mandibular third molar extraction between 2021 and 2023 at Kocaeli University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery, were retrospectively evaluated. All operations were performed by the same surgeon, and perioperative and postoperative records were completely documented. The patients were divided into two groups: the Radiofrequency Group (RFG), in which a radiofrequency surgical device was used for incision, and the Scalpel Group (SG), in which a scalpel was used. In addition, data were also analyzed by gender. Intraoperative parameters included incision length, incision time, amount of bleeding, surgical field visibility, intraoperative complications, operator's perception of unpleasant odor, and the type of surgical equipment used; Postoperative evaluations included wound edge healing, mucosal color at the surgical site, wound closure, pain assessed by the Visual Analog Scale (VAS), analgesic consumption, and postoperative swelling measured at the second (T1) and seventh (T2) days after surgery. Data were obtained from the hospital information system and surgeon's records. Assessments were performed at three time points: the day of surgery (T0), the second day (T1), and the seventh day (T2). Comparisons of quantitative variables by study groups and gender were performed using the independent samples t-test, and differences between repeated measurements were analyzed using repeated measurements analysis of variance. Relationships between categorical variables were examined using chi-square analysis. Data were evaluated at a significance level of p0.05). VAS scores on the seventh postoperative day were significantly lower in RFG (p=0.006). No significant difference was found between groups in postoperative swelling measurements or between genders (p>0.05). No incision-related complications occurred in either group during surgery. The distinct hemostatic effect of the radiofrequency surgical device provided a better surgical field, making it more advantageous than the scalpel in impacted mandibular third molar surgeries. However, no significant difference was observed between groups regarding postoperative swelling. The use of a radiofrequency surgical device is recommended in procedures with a high risk of bleeding or in areas with limited surgical access, where hemostasis and a better surgical field are desired. The scalpel is recommended in cases where minimal lateral heat, better wound healing, or avoidance of equipment-related odor during surgery is preferred.