1961 Anayasası'nın temel felsefesi bağlamında özerk statülü kurumlar üzerine bir inceleme
1961 Constitution's basic philosophy in the context of autonomous status institutions
  1. Tez No: 962535
  2. Yazar: MERVE ADATEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışma, 1961 Anayasası'nın temel felsefesini merkeze alarak, anayasal düzen içinde özerk statülü kurumların ortaya çıkışını, işlevselliğini ve siyasal sistem içindeki konumunu incelemektedir. Anayasa kavramının tarihsel, siyasal ve ideolojik boyutlarıyla ele alındığı çalışmada, özellikle liberal, sosyal devlet ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin anayasal tasarıma nasıl yön verdiği tartışılmıştır. 27 Mayıs 1960 Askerî Müdahalesi sonrasında oluşturulan Kurucu Meclis'in yürüttüğü anayasa yapım süreci, dönemin siyasal ve toplumsal dinamikleriyle birlikte değerlendirilmiş, 1961 Anayasasının temel felsefesi olarak kabul edilen özgürlükçü ve çoğulcu yaklaşımların, devletin yeniden yapılanmasında ne ölçüde etkili olduğu irdelenmiştir. Demokrat Parti (DP) iktidarında yaşanılan anayasal krizler, özellikle kuvvetler ayrılığı ilkesinin zayıflaması, yargı bağımsızlığının aşınması ve üniversite özerkliği, radyo kullanımına ilişkin alanlarda yaşanan müdahaleler çerçevesinde analiz edilmiştir. 1961 Anayasası, bu krizlere de bir tepki olarak, siyasi iktidarı sınırlandırma yaklaşımı çerçevesinde; Milli Güvenlik Kurulu, Anayasa Mahkemesi, Devlet Planlama Teşkilatı ve özerk statülü kuruluşlar gibi yeni kurumlar vasıtasıyla bürokratik yapıyı ı güçlendirmeyi amaçlayarak devletin kuruluş ve işleyişini yeniden düzenlemiştir. Bu bağlamda esas olarak üniversiteler ve radyo (TRT) gibi özerk statülü kurumların anayasal statüleri ve kuruluş gerekçeleri, dönemin siyasal tartışmaları bağlamında incelenmiş ve neticede söz konusu kurumların özerkliklerinin ve anayasal statülerinin, iktidar ilişkileri ve siyasal kültür çerçevesinde şekillendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the fundamental philosophy of the 1961 Constitution, examining the emergence, functionality, and position of autonomous institutions within the constitutional order. Addressing the concept of the constitution in its historical, political, and ideological dimensions, the study discusses in particular how the principles of liberalism, the social state, and the rule of law shaped the constitutional design. The constitution-making process carried out by the Constituent Assembly, formed after the May 27, 1960 military intervention, is evaluated in conjunction with the political and social dynamics of the period, and the extent to which the libertarian and pluralist approaches—regarded as the fundamental philosophy of the 1961 Constitution—were effective in restructuring the state is explored. The constitutional crises experienced during the Democrat Party (DP) government are analyzed within the framework of the weakening of the separation of powers, the erosion of judicial independence, and interventions in areas such as university autonomy and radio broadcasting. As a reaction to these crises, the 1961 Constitution sought to reorganize the establishment and functioning of the state within an approach aimed at limiting political power, strengthening the bureaucratic structure through new institutions such as the National Security Council, the Constitutional Court, the State Planning Organization, and autonomous bodies. In this context, the constitutional status and founding rationale of autonomous institutions—particularly universities and radio (TRT)—are examined within the framework of the political debates of the period, concluding that their autonomy and constitutional status were shaped by power relations and political culture.