Değişik turunçgil anaçları üzerine aşılı Marsh seedless altıntopu meyvelerinin muhafazası üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 39601
  2. Yazar: MÜJGAN GÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
-XII- ÖZ Bu araştırma Volkameriana, Kleopatra mandarini. Yerli turunç. Brezilya 'turuncu. Yüzü ve Troyer sitranjı gibi önemli turunçgil anaçlarının, llarsh Seedless altıntoplarının soğukta muhafaza ve derini sonrası fizyolojileri üzerine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Muhafaza süresi içinde çürümelerin azaltılması amacıyla Thiabendazole (TBS) uygulamasının etkisi de araştırılmıştır. Çalışmalar 1988 ve 1989 yıllarında yapılmıştır. Denemeler süresince değişik anaçların, bunlara aşılı ağaçlardan alınan meyvelerin soğuk depoda dayanmaları üzerine olan etkileri, ayrıca bu meyvelerde muhafaza dönemleri içinde ortaya çıkan fiziksel ve kimyasal.değişiklikler periyodik olarak alınan örneklerle incelenmiştir. Sonuç olarak, -TBS'nin, muhafaza sırasında altıntopların çürümelerini büyük ölçüde önleyebildiği saptanmıştır. Öte yandan, altıntopların soğuk hava deposunda muhafazaları üzerinde anaçların önemli etkilerinin olduğu bulunmuştur. Genel olarak Volkameriana, Kleopatra mandarini. Yerli turunç, Brezilya turuncu. Yüzü ı ve Troyer sitranjı anaçlarının altıntopların muhafazaları üzerine olan etkileri olumlu bulunmuştur. Ancak.incelenen tüm ölçütler bakımından Yüzü ve Yerli turunç anaçlarının en olumlu sonuçları verdiği bunlara, sırasıyla Troyer sitranjı, Brezilya turuncu, Kleopatra mandarini, Volkameriana anaçlarının izlediği saptanmıştır. Sonuç olarak, değişik anaçlar üzerindeki îlarsh Seedless altıntoplarının 8°C sıcaklık ve % 85-90. oransal /İ-XIII- nem içeren depolarda derimden itibaren 6-7 ay süreyle kalitelerinden fazla bir şey kaybetmeden başarıyla muhafaza edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
-XIV- AJ3STRACT This study has been conducted to determine the effects of important citrus root stock s Yo İkame riana, Cleopatra Mandarin.. Local Sour Orange, Brezilya Sour Orange, Yuzu and Troyer Citrange on the storage and postharvest physiology of Marsh Seedless grapefruit. The effect of Thiabendazole (TBZ) on decreasing of decay rate of the grapefruit during the cold storage was also investigated. The studies were carried out during 1988 and 1989. During the studies, the fruits harvested from the experimental trees on different rootstocks have been evaluated periodically for their effect, on the duration of grapefruits. Also physical and chemical changes which took place during the storage were also investigated. As a result, it was found that TBS application could signif cantly prevent the rottening of fruit3 during storage. It was also found that citrus rootstocks have important effects on the cold storage of Marsh Seedless grapefruits. In general Yo İkame riana, Cleopatra Mandarin, Local So\ir Orange, Brezilya. Sour Orange, Yuzu and Troyer Citrange -had positive effects on the cold storage of o;rapefW«ts.However when all the parameters were considered Yuzu and Local Sour Orange had better effects than the others. It was followed by Troyer Citrange, Brezilya S out- Orange, Cleopatra Mandarin and Yo İkame riana. In conclusion. It was found that Marsh Seedless grapefruits on different rootstocks could be stored for 6-7 months at 8°C and 85-90 % relative humidity without loosing much of their qualities.