The Poem compilation with 06_HK_1155 item number at national Library [Analysis – transcription – MESTAP classifIcation- Facsimile]
Milli Kütüphane 06 HK 1155 numaralı şiir mecmuası [İnceleme – transkripsiyon- MESTAP'a göre tasnif -tıpkıbasım]
  1. Tez No: 962536
  2. Yazar: ÖMER PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu tezin konusu Milli Kütüphane 06 HK 1155 numarada yer alan 17. yüzyılda derlendiğini düşündüğümüz çoğunlukla manzum eserlerden, az da olsa nesirden müteşekkil karışık bir mecmuadır. Çalışmanın birincil amacı Mecmua'da yer alan metinlerin transkribe edilmesiydi. Bu transkripsiyonda daha önce neşredilmiş metinlerin elimizdeki yazma ile mukayesesini yaptık, farklılıkları dipnotta gösterdik. Mecmua'yı özgün kılan unsurlardan biri, Kadızade Şeyh Mehmed Efendi'nin dönemin sosyal çözülmesini ve yönetim biçimlerini eleştiren cüretkâr manzumesine yer verilmiş olmasıdır. Benzer şekilde, edebiyat mecmualarında nadiren rastlanan, Agehî'nin gemicilik terimlerini içeren kasidesi de dikkat çekicidir. Ayrıca, Vardar Yenicesi'nden şair Hayretî'nin bölgedeki önemli akıncı ailelere yönelik övgü şiirleri de Mecmua'nın özgün yönlerindendir. Fazlî Çelebi'nin Yahudilere ve Kızılbaşlara yönelik aşağılayıcı üslubuyla yazılmış şiirlerine yer verilmesi, derleyicinin zihniyet dünyasına ışık tutar. Sonuç olarak, Mecmua'nın yalnızca edebî zevkleri yansıtmadığı, politik görüşlerin de tertip sürecinde etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines a Miscellany housed in the National Library under the catalog number 06 HK 1155, which is believed to have been compiled in the 17th century. The mecmua predominantly consists of poetic works and some works of prose. The primary objective of this study was to transcribe the texts contained in the Miscellany. In the transcription process, previously published texts were compared with the Miscellany, and all differences were indicated in footnotes. One of the distinctive features of this Miscellany is its inclusion of Kadızade Şeyh Mehmed Efendi's daring poetic work, which critiques the social decay and administrative structures of the time, even addressing the reigning sultan in a bold tone. Similarly, Agehî's qasida, which incorporates maritime terminology and is rarely found in literary collections, is noteworthy. Additionally, the inclusion of poems by Hayretî, a poet from Vardar Yenicesi, and eulogies dedicated to a prominent and influential family in the region further distinguishes this Miscellany. The presence of Fazlî Çelebi's poems, written in a derogatory tone towards Jewish and Kızılbaş communities, sheds light on the compiler's ideological perspective. Ultimately, the findings suggest that the compilation of the Miscellany was not solely shaped by literary aesthetics but was also influenced by political considerations.