Gastronomik kimlik oluşturmada yöresel ürünlerin menülerde kullanılması ve sürdürülebilirliği: Kapadokya örneği
The use and sustainability of local products in menus for the formation of gastronomic identity: The case of Cappadocia
  1. Tez No: 962539
  2. Yazar: DİHAN YELİZ ÇİNUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gastronomi, kültür ve sürdürülebilirlik açısından önemli bir alan olarak ön plana çıkmaktadır. Gastronomik kimlik, bir bölgenin mutfak kültürünü, coğrafi özelliklerini ve tarihsel birikimini yansıtan bir yapı olarak tanımlanmakta; bu kimliğin oluşmasında yöresel ürünlerin oynadığı rol artmaktadır. Küreselleşmeyle birlikte yerellik ve otantiklik arayışına giren turistler, seyahat ettikleri destinasyonlarda özgün tatlar deneyimleme isteği duymakta ve bu bağlamda yöresel ürünlerin menülerdeki görünürlüğü, bölgesel gastronomik kimliğin inşasında kritik öneme sahip olmaktadır. Yöresel ürünlerin gastronomi turizmi bağlamında değerlendirilmesi ise hem destinasyonların sürdürülebilirliğine hem de yerel halkın ekonomik kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, Kapadokya bölgesinde faaliyet gösteren restoran şeflerinin yöresel ürünleri menülerine dahil etme pratiklerini incelemekte; bu uygulamaların gastronomik kimlik oluşumu ve yöresel mutfak kültürünün sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve bölgedeki dokuz profesyonel şefle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Veriler, satır satır kodlama ve tematik analiz teknikleriyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda“yöresel ürünlerin menülere dahil edilmesi”,“bölge gastronomisi ve temsiliyet”,“sürdürülebilirlik ve yerel tedarik”,“geleneksel bilginin korunması ve aktarılması”,“yenilikçilik ve modern yorumlar”ve“kurumsal destek ve tanıtım stratejileri”olmak üzere altı ana tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar doğrultusunda, şeflerin hem kültürel mirasa sahip çıkma hem de çağdaş mutfak yorumlarını sentezleme yoluyla Kapadokya'nın gastronomik kimliğine katkı sundukları anlaşılmıştır. Bu çalışma, gastronomik kimlik oluşumuna şeflerin bakış açısıyla yaklaşarak literatürdeki boşluğu doldurmakta ve uygulayıcılara yönelik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gastronomy has emerged as a significant field in terms of culture and sustainability. Gastronomic identity is defined as a structure that reflects a region's culinary culture, geographical characteristics, and historical heritage; within this framework, the role of local products in shaping this identity is increasingly emphasized. With globalization, tourists have begun to seek authenticity and locality, desiring to experience unique tastes in the destinations they visit. In this context, the visibility of local products on restaurant menus plays a critical role in constructing regional gastronomic identity. Evaluating local products within the scope of gastronomy tourism contributes both to the sustainability of destinations and the economic development of local communities. This study examines the practices of restaurant chefs operating in the Cappadocia region in incorporating local products into their menus and aims to evaluate the effects of these practices on the formation of gastronomic identity and the sustainability of local culinary culture. A qualitative research method was adopted, and in-depth interviews were conducted with nine professional chefs in the region. The data were analyzed using line-by-line coding and thematic analysis techniques. As a result of the analysis, six main themes were identified:“integration of local products into menus,”“regional gastronomy and representation,”“sustainability and local sourcing,”“preservation and transmission of traditional knowledge,”“innovation and modern interpretations,”and“institutional support and promotional strategies.”In line with these themes, it was found that the chefs contribute to the gastronomic identity of Cappadocia by both preserving cultural heritage and synthesizing it with contemporary culinary interpretations. This study fills a gap in the literature by approaching the formation of gastronomic identity from the perspective of chefs and offers practical insights for stakeholders in the field.