Yaşlılarda içsel dini yönelim ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiler: Huzurevinde kalanlarla evde yaşayanların karşılaştırmalı bir araştırması
Relationships between intrinsic religious orientation and psychological resilience in the elderly: A comparative study of retirement home residents and home residents
- Tez No: 962548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEBRURE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşlılarda içsel dini yönelim ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı da huzurevinde kalan yaşlılar ile diğer yaşlıların içsel dini yönelim ve psikolojik sağlamlık düzeylerini karşılaştırmaktır. Araştırma, Afyonkarahisar ilinde huzurevinde kalan yaşlılar ve evde kalan yaşlılar üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan yaşlılar oluştururken; örneklemini amaçlı ve kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen 190'ı huzurevinde kalan, 190'ı evde yaşayan 60 yaş ve üzeri toplam 380 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, İçsel Dini Motivasyon Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 programından faydalanılmıştır ve ölçeklerin normallik dağılımları incelenmiştir. İçsel Dini Motivasyon Ölçeği normal dağılım göstermediğinden, bu ölçekle ilgili analizlerde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ise normal dağılım gösterdiğinden, Analizlerde Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişki için normalliğe göre Pearson veya Spearman korelasyon testleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, içsel dini yönelim ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda, huzurevinde kalan bireylerin içsel dini yönelim düzeylerinin evde yaşayanlara göre daha yüksek olduğu; psikolojik sağlamlık düzeyleri açısından ise anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Kadınların psikolojik sağlamlık düzeyleri erkeklerden düşük çıkarken, cinsiyete göre dini yönelimde fark görülmemiştir. Yaş ilerledikçe her iki değişkende de azalma gözlenmiştir. Eğitim düzeyinin artmasıyla dini yönelim azalırken, lise mezunlarında psikolojik sağlamlık en yüksek düzeyde bulunmuştur. Ekonomik durumu düşük olan bireylerin içsel dini yönelimleri daha yüksek; ekonomik durumu iyi olanların ise psikolojik sağlamlık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Buna göre içsel dini yönelimin psikolojik sağlamlığı artırıcı bir etken olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationships between intrinsic religious orientation and psychological resilience in the elderly. Another aim of the study is to compare the intrinsic religious orientation and psychological resilience levels of elderly residents of nursing homes with those of other elderly residents. The research was conducted among elderly residents of nursing homes and those living at home in the Afyonkarahisar province. A correlational survey model, a quantitative research method, was employed in the study. A survey technique was utilized in the data collection process. The research population consisted of elderly residents of Turkey, and the sample consisted of 380 individuals aged 60 and over, 190 of whom resided in nursing homes and 190 of whom lived at home, selected through purposive and snowball sampling. The data collection tools in the study were a Personal Information Form, the Intrinsic Religious Motivation Scale, and the Brief Resilience Scale. Data were analyzed using SPSS 26, and the normality distributions of the scales were examined. Because the Intrinsic Religious Motivation Scale does not exhibit a normal distribution, the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used in the analyzes related to this scale. Because the Brief Resilience Scale exhibited a normal distribution, the Independent Samples t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied in the analyses. Pearson or Spearman correlation tests were applied to determine the relationship between variables according to normality. The data obtained from the study revealed a positive and significant relationship between intrinsic religious orientation and psychological resilience. In this context, it was determined that the levels of intrinsic religious orientation of individuals living in nursing homes were higher than those living at home, and there was no significant difference in terms of psychological resilience levels. While women's psychological resilience levels were lower than men's, no difference was observed in religious orientation by gender. A decrease was observed in both variables with increasing age. While religious orientation decreased with increasing education level, psychological resilience was found to be highest in high school graduates. Individuals with lower economic status had higher intrinsic religious orientation, while those with higher economic status had higher levels of psychological resilience. Accordingly, it can be said that intrinsic religious orientation is a factor that increases psychological resilience.