Oligoastenoterarozoaspermik kişilerde resveratrolün sperm mitokondri stresi üzerine etkileri
Effects of resveratrol on sperm mitochondria stress inoligoastenoteratozoaspermic individuals
  1. Tez No: 962575
  2. Yazar: HAMIDA RUSTAMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ERKANLI ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Oligostenoteratozoospermi, erkeklerde üreme sorunlarına yol açan, sperm sayısının (oligozoospermi), hareketliliğinin (astenozoospermi) ve morfolojik yapısının (teratozoospermi) bozulması ile karakterize bir durumdur. Bu hastalığın patogenezinde mitokondriyal disfonksiyon ve buna bağlı oksidatif stress önemli rol oynar. Mitokondriler, sperm hücrelerinin enerji merkezleridir ve hareketlilikleri ve dölleme yetenekleri açısından hayati öneme sahiptirler. Oksidatif stres spermdeki lipidlere, proteinlere ve DNA'ya zarar vererek doğurganlığın azalmasına neden olabilir. Son zamanlarda bu tip moleküler hasara karşı doğal maddelerin, özellikle antioksidan özelliğe sahip polifenollerin koruyucu etkileri üzerine yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Bunlardan biri olan resveratrol, üzüm kabuklarında, ahudududa, yer fıstığında ve bazı bitkilerde bulunan doğal bir polifenol olup, güçlü antioksidan, antiinflamatuar, antiapoptotik ve hücre koruyucu etkileriyle biliniyor. Yapılan çalışmalar resveratrolün mitokondriyal fonksiyonu desteklediğini, reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumunu azalttığını ve hücresel enerji dengesinin korunmasında önemli rol oynadığını göstermektedir. Bu tezin amacı oligostenoteratozoospermik bireylerde resveratrolün sperm mitokondriyal stres ve apoptosis üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışma kapsamında oligostenoteratozoospermi tanısı konulan erkeklerden alınan sperm örnekleri laboratuvar koşullarında resveratrol eklenmiş solüsyon ile yıkandıktan sonra, mitokondriyal membran potansiyeli ve DNA hasarı, apoptosis ile sperm motilite ve morfoloji parametreleri çeşitli histolojik analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Bu tez, resveratrolün erkek kısırlığının tedavisinde alternatif ve yardımcı bir ajan olarak kullanımının bilimsel temellerini inceleyerek, klinik pratikte doğal müdahale stratejilerinin geliştirilmesi için yeni yönler sunmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, yıkama solüsyonlarına resveratrol ilavesiyle spermlerde mitokondriyal aktiviteyi stabilize etmede ve enerji metabolizmasını normalleştirmede bir rol almadığı ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda Resveratrolün sperm yıkama solüsyonlarına ilave uygulamalarının doz bağımlı olarak değişebileceğinide ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Oligostenoteratozoospermia is a condition characterized by the deterioration of sperm count (oligozoospermia), motility (asthenozoospermia) and morphological structure (teratozoospermia) that causes reproductive problems in men. Mitochondrial dysfunction and the resulting oxidative stress play an important role in the pathogenesis of this disease. Mitochondria are the energy centers of sperm cells and are vital for their motility and fertilization abilities. Oxidative stress can damage lipids, proteins and DNA in sperm, leading to reduced fertility. Recently, intensive research has been conducted on the protective effects of natural substances, especially antioxidant polyphenols, against this type of molecular damage. One of these, resveratrol, is a natural polyphenol found in grape skins, raspberries, peanuts and some plants, and is known for its strong antioxidant, anti-inflammatory, antiapoptotic and cell-protective effects. Studies have shown that resveratrol supports mitochondrial function, reduces the formation of reactive oxygen species (ROS) and plays an important role in maintaining cellular energy balance. The aim of this thesis is to investigate the effect of resveratrol on sperm mitochondrial stress and apoptosis in oligostenoteratozoospermic individuals. Within the scope of the study, sperm samples taken from men diagnosed with oligostenoteratozoospermia were washed with a solution containing resveratrol under laboratory conditions and then mitochondrial membrane potential and DNA damage, apoptosis and sperm motility and morphology parameters were evaluated using various histological analysis methods. This thesis examines the scientific basis of the use of resveratrol as an alternative and adjunctive agent in the treatment of male infertility, offering new directions for the development of natural intervention strategies in clinical practice. The results of this study revealed that the addition of resveratrol to washing solutions does not play a role in stabilizing mitochondrial activity in sperm and normalizing energy metabolism. It has also been shown that additional applications of Resveratrol to sperm washing solutions may change dose-dependently.