Woman's lack of self archetype and identity confusion: A Jungian reading of Alice Walker's The Color Purple and Zadie Smith's White Teeth
Kadının benlik arketipi eksikliği ve kimlik karmaşası: Alice Walker'ın Renklerden Moru ve Zadie Smith'in İnci Gibi Dişler eserlerinin Jungiyen bir okuması
- Tez No: 962574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, Alice Walker'ın The Color Purple ve Zadie Smith'in White Teeth adlı eserlerindeki kadın karakterlerin kimlik gelişimini, Jungçu psikanalitik ve feminist-psikanalitik bir perspektifle incelemektedir. Bu çalışmanın ana argümanı, ana karakterler Celie ve Clara'nın hayatlarında yaşadıkları kimlik karmaşasının ana nedeninin“benlik arketipi”nin yokluğundan kaynaklanmasıdır.Carl Gustav Jung'un arketip kuramından hareketle ; özellikle benlik, gölge ve anne kompleksi terimleri üzerinden, her iki kadın karakterinde parçalanmış bir ruh yapısına sahip olduğu ve bunun patriyarkal baskı nedeni ile bozulmuş anne-kız ilişkilerinden kaynaklandığı ortaya konmaktadır. Celie, annesiz büyümenin etkisiyle kendi öz benliğini kuramazken ; Clara ise baskıcı bir anne figürü nedeniylekendi öz benliğini oluşturamaz. Her iki karakterin de kendi öz kimliklerini inşa etme süreçlerinde, eksik kalan arketipsel yapıların derin bir psikolojik boşluk yarattığı ve kişilerde bir yabancılaşmaya neden olduğu savunulmaktadır. Bu bağlamda, tez; kadın kimliğinin oluşumunda hem toplumsal cinsiyet rollerinin hem de bilinçdışı anne figürünün belirleyici rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the identity development of the female characters in Alice Walker's The Color Purple and Zadie Smith's White Teeth and from a Jungian psychoanalytic and feminist-psychoanalytic perspective. The main argument of this study is that the main reason for the identity confusion experienced by the main characters Celie and Clara in their lives is the absence of the 'archetype of the self'. Based on Carl Gustav Jung's archetype theory, especially through the terms self, shadow and mother complex, it is revealed that both female characters have a fragmented psyche and that this is due to the broken mother-daughter relationships due to patriarchal oppression. Celie is unable to establish her self-identity due to growing up without a mother, while Clara is unable to establish her self-identity due to an oppressive mother figure. It is argued that in both characters' processes of constructing their own identities, the missing archetypal structures create a deep psychological void and cause alienation in individuals. In this context, the thesis emphasises the determining role of both gender roles and the unconscious mother figure in the formation of female identity.