Kastamonu Yazma Eser Kütüphanesi'nde korunan el yazmalarındaki Rumi motiflerinin incelenmesi ve sanatsal üretimleri
An analytical study of Rumi motifs in manuscripts housed at the Kastamonu Manuscripts Library and their artistic interpretations
  1. Tez No: 962576
  2. Yazar: ENES KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMET BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez, Türk süsleme sanatlarında önemli bir konumda olan Rumi motifinin tarihsel gelişim, biçimsel özellik ve bilhassa tezhip sanatındaki kullanım biçimleri hakkında incelemeler içermektedir. Araştırma kapsamında Rumi motifinin Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerindeki konumu ve gelişim süreçleri analiz edilmiş; klasik dönem eserleriyle çağdaş yorumlar karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Çalışmada, tezhip sanatında Rûmî motifinin kompozisyon içindeki işlevi, stilize edilme süreci ve yöntemleri ile desen özellikleri açıklamalı olarak eklenmiştir. Araştırma nitel bir yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Literatür taraması, görsel analiz ve çizim teknikleri bir arada kullanılmıştır. Bu doğrultuda Kastamonu Yazma Eserler Kütüphanesi'nde yer alan tezhipli yazma eserlerdeki Rûmî motifli örnekler incelenerek, örneklerin görselleri, teknik çizimleri ve motif yorumlamalarına tez kapsamında yer verilmiştir. Çalışma sonucunda, Rûmî motifinin yalnızca dekoratif ve görsel değil, aynı zamanda geleneksel sanatın aktarımında sembolik anlamlar taşıdığı ortaya konmuştur. Farklı dönemlerdeki estetik anlayışlara göre çeşitli biçimlerde kullanılıp yorumlandığı tespitinde bulunulmuştur. Bu bağlamda, elde edilen veriler doğrultusunda, Rûmî motifinin hem sanat eğitimi hem de geleneksel sanatların çağdaş yorumlanması açısından önemli bir kaynak oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the historical development, formal characteristics, and especially the application of the Rumi motif—an element of significant importance in Turkish ornamental arts—with a particular focus on its use in the art of tezhip (Islamic illumination). The study analyzes the status and evolution of the Rumi motif during the Seljuk, Beylik, and Ottoman periods, comparing classical examples with contemporary interpretations. It evaluates the motif's function within composition, its stylization processes and methods, and its pattern characteristics, while interpreting how artists have approached and applied it. The research was conducted using a qualitative method. Literature review, visual analysis, and drawing techniques were employed together. Within this framework, illuminated manuscripts containing Rumi motifs from the Kastamonu Manuscript Library were examined. Visual documentation, technical drawings, and interpretations of these motifs were included in the thesis. The findings reveal that the Rumi motif is not only a decorative and visual element but also holds symbolic meanings in the transmission of traditional arts. It has been used and interpreted in various forms depending on the aesthetic perspectives of different historical periods. In this context, it has been concluded that the Rumi motif constitutes a valuable source both for art education and for the contemporary interpretation of traditional Turkish arts.