Ratlarda steroidin indüklediği femur başı osteonekrozu üzerine kafeik asitin kemoprofilaktik etkisi
The chemoprophylactic effect of caffeic acid on steroid-induced femoral head osteonecrosis in rats
- Tez No: 962577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVER ÇAĞLAR, UZMAN ABDURRAHMAN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, sıçanlarda steroidle indüklenen femur başı osteonekroz (FBON) modelinde kafeik asit tedavisinin antioksidan, anti-apopitotik, osteoblastik, osteoprotektif etkilerinin radyolojik, biyokimyasal, histopatolojik, histomorfometrik ve immünohistokimyasal açıdan değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Toplam 24 adet Sprague-Dawley cinsi genç-erişkin erkek sıçan, randomize olarak dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna dört hafta boyunca intraperitoneal yoldan 10 ml/kg salin solüsyonu verildi. 2. Gruba yani kafeik asit grubuna dört hafta boyunca intraperitoneal kafeik asit (60 mg/kg/gün) uygulandı. AN ve AK gruplarına Dong ve ark (2006) yılındaki çalışmasında olduğu gibi FBON modeli oluşturmak için Lipopolisakkarit (LPS) (20 μg/kg) ve Metilprednizolon (MPS) (40 mg/kg) enjeksiyonları yapıldı. (134) Bu modelde %60 oranında osteonekroz insidansı olduğu gösterilmiştir. AK asit grubunda FBON indüksiyonu ile birlikte her gün ve günde bir kez intraperitoneal Kafeik asit (60 mg/kg/gün) uygulandı. Tüm sıçanlar dördüncü haftanın sonunda genel anestezi altında intrakardiyak kan alma ve sakrifikasyon işlemine tabi tutuldu, sağ femurları cerrahi olarak çıkartıldı. Alınan serumlar ELISA yöntemi ile biyokimyasal inceleme için kullanıldı. Femur başı dokuları histopatolojik, biyokimyasal ve immünohistokimyasal açıdan incelendi. Bulgular: Çalışma sonunda elde edilen biyokimyasal, histopatolojik ve immünohistokimyasal veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis aims to evaluate the antioxidant, anti-apoptotic, osteoblastic, and osteoprotective effects of caffeic acid treatment in a steroid-induced femoral head osteonecrosis (FHON) model in rats, through radiological, biochemical, histopathological, histomorphometric, and immunohistochemical analyses. Materials and Methods: A total of 24 young adult male Sprague-Dawley rats were randomly divided into four groups. The control group received 10 ml/kg intraperitoneal saline solution for four weeks. The second group, the caffeic acid group, was administered intraperitoneal caffeic acid at a dose of 60 mg/kg/day for four weeks. In the AN and AK Acid groups, a femoral head osteonecrosis (FHON) model was induced using lipopolysaccharide (LPS) (20 μg/kg) and methylprednisolone (MPS) (40 mg/kg) injections, as described in the study by Dong et al. (2006). This model resulted in an osteonecrosis incidence rate of approximately 60%. (134) In the AK group, in addition to FHON induction, intraperitoneal caffeic acid was administered once daily at a dose of 60 mg/kg/day. At the end of the fourth week, all rats were subjected to intracardiac blood collection and sacrificed under general anesthesia. The right femurs were surgically excised. The collected serum samples were analyzed biochemically using the ELISA method. Femoral head tissues were examined histopathologically, biochemically, and immunohistochemically. Findings: Biochemical, histopathological, and immunohistochemical data obtained at the end of the study were statistically analyzed.