Osmanlı sarayında harem ağalarının rolü: Uzun Süleyman Ağa'nın Dârüssaâde ağalığı (1651-1652)
The royal of harem eunuchs in the Ottoman palace: Uzun Süleyman Agha's tenure as Chief Black Eunuch (1651-1652)
  1. Tez No: 962586
  2. Yazar: BUSE BİLGİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, 1651-1652 yılları arasında Dârüssaâde ağalığı görevinde bulunmuş Uzun Süleyman Ağa'nın Osmanlı İmparatorluğu saray iç ve dış siyasetindeki rolü üzerinedir. IV. Mehmed'in (1648-1687) 6 yaşında tahta çıkmasıyla sarayda vâlide sultanlar arasında yaşanan iktidar mücadelesinde Vâlide Turhan Sultan hizbi olarak Uzun Süleyman Ağa'nın rolü öne çıkmaktadır. Vâlide-i Kebîr Kösem Sultan'ın öldürülmesine sebep olan isimler arasında anılan Uzun Süleyman Ağa'nın devlet içi atamalarda bulunduğu müdahaleler, vâlide sultan ve vezîriâzamlar üzerinde kurmaya çalıştığı etki dikkat çekmektedir. Görevden alınıp Mısır'a sürgüne gönderilmesinden sonra bile siyasi rolünü sürdürmesi, Dârüssaâde ağalığı makamının yalnızca görev yaptığı süreyle sınırlı kalmayan bir siyasi kimlik olarak devam ettirilmeye çalışıldığını göstermektedir. Bu tez çalışması; klasik ve modern tarihyazımı kaynaklarını arşiv belgeleriyle karşılaştırarak IV. Mehmed'in saltanatının ilk yıllarına dair daha kapsamlı bir analiz sunmayı ve Uzun Süleyman Ağa'nın hem görev süresi boyunca hem de sonrasında, Osmanlı saray hareminin siyasi dinamikleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Uzun Süleyman Agha, who served as the Chief Black Eunuch of the Ottoman Empire between 1651 and 1652, and examines his role in the palace's internal and external political affairs. Following the accession of Sultan Mehmed IV (1648–1687) to the throne at the age of six, Uzun Süleyman Agha emerged as a prominent figure within the faction supporting Valide Sultan Turhan during the ensuing power struggle between rival valide sultans. Identified among those responsible for the execution of Valide-i Kebîr Kösem Sultan, Uzun Süleyman Agha attracted attention through his interventions in state appointments and the influence he sought to exert over the valide sultan and grand viziers. Even after his dismissal and exile to Egypt, he maintained his political involvement, indicating that the authority of the Dârüssaâde Agha extended beyond his tenure and functioned as a continuing political identity. This thesis aims to provide a more comprehensive analysis of the early years of Mehmed IV's reign by comparing classical and modern historiographical sources with archival documents, and to investigate Uzun Süleyman Agha's influence on the political dynamics of the Ottoman imperial harem both during and after his time in office.