Artroskopik rotator manşet onarımında interskalen blok anestezisinin görsel netliğe ve hemodinamik parametrelere etkileri
The effects of interscalene block anesthesia on visual clarity and hemodynamic parameters in arthroscopic rotator cuff repair
- Tez No: 962603
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KILIÇASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Rotator manşet yırtıklarının cerrahi tedavisinde, açık cerrahi yöntemlerin yerini giderek artan şekilde artroskopik yaklaşımlar almıştır. Artroskopik rotator manşet onarımı, minimal invaziv bir yöntem olması nedeniyle daha az postoperatif ağrı, daha kısa hastanede kalış süresi, daha düşük komplikasyon oranı ve daha hızlı fonksiyonel iyileşme gibi avantajlar sunmaktadır. Artroskopik omuz cerrahisinin başarısını etkileyen önemli faktörlerden biri, operasyon sırasında elde edilen görsel netliktir. Rejyonal anestezi teknikleri, özellikle ultrason eşliğinde uygulanan interskalen blok (İSB), omuz cerrahisi anestezisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Biz bu çalışmamızda, artroskopik rotator manşet onarımında interskalen blok anestezisinin görsel netliğe ve hemodinamik parametrelere etkilerini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız prospektif olarak yapıldı. Dahil edilme kriterlerini karşılamış olan genel anestezi uygulanmış olan ve interskalen blok anestezisi uygulanmış olan hastalar içerisinden her iki grupta 40 hasta olmak üzere toplam 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, anestezi yöntemi hakkında bilgilendirildikten sonra kendi tercihlerine göre gruplara ayrıldı. Grup İSB: Preoperatif interskalen brakial pleksus bloğu (İSB) yapılan ve sonrasında cerrahi işlem yapılacak olan hastalar; Grup GA: genel anestezi altında cerrahi işlem yapıldıktan sonra postoperatif analjezi için İSB yapılan hastalar. İntraoperatif dönemde tüm hastalarda standart monitörizasyon uygulandı. Cerrahi süresince 30 dk'da bir cerrahi ekip tarafından 0–10 puan aralığında görsel netlik skoru (GNS) (0 çok kötü görüntü netliği – 10 çok iyi görüntü netliği) alınıp ortalaması kaydedildi. Ameliyat süresi, intraartiküler basınç, kullanılan irrigasyon sıvısı miktarı, intraoperatif ve postoperatif hemodinamik parametreler, Görsel analog skala (VAS) skoru (0: ağrısız -10: en şiddetli ağrı), ve bulantı-kusma varlığı kayıt altına alındı. Bulgular: Toplam 80 hasta değerlendirildi. Görsel netlik skoru, genel anestezi grubunda İSB grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulundu (6.83±1.56 vs. 8.18±1.48; p=0.00019). ROC analizinde, GNS için ≥8 puan eşik değerinde genel anestezinin %65 duyarlılık ve %72,5 özgüllükle üstünlük sağladığı görüldü (AUC = 0.71; p = 0.0004). Sonuç: Bu çalışmada, artroskopik rotator manşet onarımı sırasında genel anestezi uygulanmış olan grupta, interskalen blok anestezisi uygulanmış olan gruba kıyasla daha yüksek görsel netlik sağlandığı gösterilmiştir. Cerrahi görüşün kritik olduğu artroskopik işlemlerde, anestezi yönteminin intraoperatif cerrahi kaliteyi etkileyebileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In the surgical treatment of rotator cuff tears, arthroscopic approaches have increasingly replaced open surgical techniques. Arthroscopic rotator cuff repair, as a minimally invasive method, offers several advantages such as reduced postoperative pain, shorter hospital stays, lower complication rates, and faster functional recovery. One of the critical factors affecting the success of arthroscopic shoulder surgery is the visual clarity achieved during the procedure. Visual clarity enables the surgeon to perform precise interventions on anatomical structures, thereby enhancing the efficacy and safety of the surgery. Regional anesthesia techniques, particularly the interscalene brachial plexus block (ISB) performed under ultrasound guidance, are widely used in shoulder surgery anesthesia. In this study, we aimed to investigate the effects of interscalene block anesthesia on intraoperative visual clarity and hemodynamic parameters during arthroscopic rotator cuff repair. Methods: This prospective study included a total of 80 patients who met the inclusion criteria and underwent either general anesthesia (GA) or interscalene block (ISB). Patients were assigned to groups based on their preference after being thoroughly informed about both anesthesia techniques. Group ISB: Patients who received a preoperative interscalene brachial plexus block prior to surgery. Group GA: Patients who underwent surgery under general anesthesia and received ISB postoperatively for analgesia. Standard intraoperative monitoring was applied to all patients. During the operation, the surgical team evaluated visual clarity every 30 minutes using a 0–10 numerical rating scale (0: very poor clarity – 10: excellent clarity), and the average score was recorded. Additionally, operative time, intra-articular pressure, total irrigation fluid used, intraoperative and postoperative hemodynamic parameters, Visual Analog Scale (VAS) scores for pain (0: no pain – 10: worst possible pain), and the presence of nausea and vomiting were recorded. Results: A total of 80 patients were evaluated. Visual clarity scores were significantly higher in the general anesthesia group compared to the ISB group (6.83±1.56 vs. 8.18±1.48; p=0.00019). ROC analysis showed that a visual clarity score ≥8 favored general anesthesia with 65% sensitivity and 72.5% specificity (AUC = 0.71; p = 0.0004). Conclusion: This study demonstrated that greater visual acuity was achieved in the general anesthesia group compared to the interscalene block anesthesia group during arthroscopic rotator cuff repair. It is understood that the anesthesia method can affect intraoperative surgical quality in arthroscopic procedures where surgical visibility is critical.