Sınıf öğretmenlerinin etkili öğretim stratejilerini kullanma durumları ve derste kullandıkları öğretim yöntemlerinin incelenmesi
The examination of classroom teachers' use of effective instructional strategies and the teaching methods and techniques they apply in lessons
  1. Tez No: 962602
  2. Yazar: ŞENOL GÜLEŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmanın amacı, Nevşehir ilinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin etkili öğretim stratejilerini kullanma durumlarını ve derslerinde uyguladıkları yöntem ve teknikleri incelemektir. Araştırma hem nicel hem de nitel verilerin bir arada değerlendirildiği karma yöntem araştırma deseni ile yürütülmüştür. Bu kapsamda, karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Nevşehir il merkezi ve ilçelerinde görev yapan 308 sınıf öğretmenine, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle ulaşılmıştır. Katılımcılar, yaklaşık 714 kişilik evrenden, farklı bölge ve okul türlerinden temsil gücü gözetilerek seçilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında“Etkili Öğretim Stratejileri Ölçeği”(EÖSÖ) kullanılmış; elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Welch testi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise yine kolay ulaşılabilir durum örneklemesiyle belirlenen, Nevşehir ilindeki 20 farklı ilkokulda görev yapan 18 sınıf öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen 12 açık uçlu sorudan oluşan görüşme formu ile toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Veri toplama süreci toplamda 40 gün sürmüştür. Literatür taraması sonuçlarına göre, Marzano'nun etkili öğretim stratejilerini ele alan çalışmaların yurt içinde sınırlı sayıda olduğu, yurt dışında ise daha yaygın ve çeşitli olduğu belirlenmiştir. Alanyazın bulguları, etkili öğretim stratejilerinin öğrenci başarısını artırdığını ve öğretmenlerin bu stratejilere yönelik algılarının genel olarak olumlu olduğunu göstermektedir. Tez bulguları ise, öğretmenlerin tüm stratejileri yüksek düzeyde benimsediklerini ancak uygulama noktasında çeşitli yetersizlikler yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin büyük bir kısmının yeni öğretim yöntemleri geliştirmeye yönelik bir çaba içerisinde olmadıkları ya da bu yönde bir eğilim sergilemedikleri dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, öğretim stratejilerinin benimsenmesinin; cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, mezun olunan program gibi demografik değişkenlerden anlamlı düzeyde etkilenmediği saptanmıştır. Sonuç olarak, etkili öğretim stratejilerinin öğrencilerin farklı zeka türlerine hitap etme potansiyeline sahip olduğu ve çoklu zeka alanlarının gelişimine katkı sunduğu söylenebilir. Bu stratejiler, yalnızca akademik başarıyı artırmakla kalmayıp aynı zamanda eleştirel düşünme, problem çözme ve sosyal becerilerin gelişimini de desteklemektedir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin derslerinde uygulayacakları yöntem ve teknikleri belirlerken öğrencilerin bireysel özelliklerini ve hazır bulunuşluk düzeylerini dikkate aldıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the extent to which primary school teachers in the province of Nevşehir implement effective instructional strategies, as well as the teaching methods and techniques they use in their lessons. A mixed methods research design, specifically the explanatory sequential design, was employed, integrating both quantitative and qualitative data. In the quantitative phase, data were collected from 308 primary school teachers working in various districts and city centers of Nevşehir during the 2024–2025 academic year. Participants were selected using convenience sampling from a population of approximately 714 teachers, ensuring representation across different school types and regions. The“Effective Teaching Strategies Scale”(ETSS) was used to collect quantitative data, which were analyzed through the SPSS software using independent samples t-tests, one-way ANOVA, and Welch tests. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with 18 primary school teachers from 20 different schools, also selected through convenience sampling. The interviews were based on a form developed by the researcher, consisting of 12 open-ended questions. Qualitative data were analyzed using content analysis. The entire data collection process was completed in 40 days. The review of the related literature indicated that studies on Marzano's effective teaching strategies are limited in Turkey but more widespread and diverse internationally. It was found that these strategies positively influence student achievement and that teachers generally hold positive perceptions regarding their use. The findings of the study revealed that while teachers highly adopt all the strategies, they experience difficulties in their implementation. Moreover, a majority of the teachers do not demonstrate a strong tendency toward developing new instructional methods. The study also showed that the adoption of instructional strategies does not significantly vary based on demographic variables such as gender, age, years of experience, or graduation background. In conclusion, effective instructional strategies are found to address multiple types of intelligence and contribute to students' cognitive and social development. These strategies not only enhance academic performance but also support critical thinking, problem-solving, and social skill acquisition. The findings further indicate that teachers consider students' individual characteristics and readiness levels when selecting instructional methods and techniques.