Sağlık kurum ve kuruluşlarında biyomedikal çalışanlarının iş güvencesinin iş memnuniyetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of job security on job satisfaction of biomedical employees in healthcare institutions and organizations
  1. Tez No: 962652
  2. Yazar: İLKER İRİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sağlık sektöründe çalışanların iş memnuniyeti ve iş güvencesi, sağlık hizmetlerinin etkinliği ve kalitesi üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Biyomedikal çalışanlar, hastanelerde tıbbi teknoloji ve cihazların yönetimi, bakımı ve onarımı gibi kritik görevleri üstlenmekte olup bu grubun iş memnuniyeti düzeyi ile işinin güvencede olduğuna dair algısı hem kendi performanslarını hem de hasta bakımının sürekliliğini etkilemektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan biyomedikal çalışanların iş güvencesi ve iş memnuniyetine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, biyomedikal personelin algıladığı iş güvencesi ile deneyimlediği iş memnuniyeti düzeylerini ve bu iki değişkeni şekillendiren faktörleri belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi analiz etmektir. Araştırma nicel ve tanımlayıcı tasarımla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, sağlık kurumlarında görev yapan 219 biyomedikal mühendis ve teknikerden çevrimiçi anket yoluyla veri toplanmıştır. Anket formu sosyodemografik sorular ile iş güvencesi ve memnuniyetine ilişkin ifadeler içermektedir; veriler istatistiksel tekniklerle analiz edilerek grup farklılıkları ve değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Bulgular, katılımcıların cinsiyet, görev unvanı ve eğitim durumu gibi demografik özelliklerine göre iş güvencesi ve iş memnuniyeti algılarında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Biyomedikal personelin algıladığı iş güvencesi ile iş memnuniyeti arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Biyomedikal çalışanların iş güvencesi beklentilerinin karşılanmasının iş memnuniyetini artıracağı değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, sağlık kurumlarındaki biyomedikal personelin iş güvencesine yönelik uygulamalarının sürekli güçlendirilmesi ve çalışanlara tanınan sosyal hakların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction and job security of employees in the healthcare sector have a direct impact on the efficiency and quality of healthcare services. Biomedical employees undertake critical tasks such as management, maintenance and repair of medical technology and devices in hospitals, and the level of job satisfaction of this group and their perception that their job is secure affect both their performance and the continuity of patient care. For this reason, this thesis examines the views of biomedical employees working in health institutions and organizations on job security and job satisfaction. The main purpose of the research is to determine the levels of job security perceived and job satisfaction experienced by biomedical personnel and the factors shaping these two variables and to analyze the relationship between them. The research was conducted with a quantitative and descriptive design. Within the scope of the study, data were collected from 219 biomedical engineers and technicians working in health institutions through an online survey. The questionnaire included sociodemographic questions and statements on job security and satisfaction; the data were analyzed with statistical techniques to examine group differences and relationships between variables. The findings showed that there was no significant difference in the participants' perceptions of job security and job satisfaction according to their demographic characteristics such as gender, job title and educational level. A significant positive relationship was found between job security and job satisfaction perceived by biomedical personnel. It is evaluated that meeting the job security expectations of biomedical employees will increase job satisfaction. In this context, it is recommended to continuously strengthen the job security practices of biomedical personnel in health institutions and to improve the social rights granted to employees.