İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) sonucunda enerji ve iklim politikalarında meydana gelen değişimler
Changes in energy and climate policies as a result of the UK's Brexit from the European Union
- Tez No: 962669
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (Brexit) ayrılmasının enerji ve iklim politikaları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, Brexit öncesi ve sonrasındaki Avrupa Birliği iklim politikalarını analiz etmekte ve Birleşik Krallık'ın bu süreçte oynadığı kritik rolü tartışmaktadır. Araştırmada ilk olarak Avrupa Birliği'nde iklim değişikliği politikalarının gelişimini ele almakta ve Birleşik Krallık'ın bu politikalar üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. İngiltere'nin, sera gazı emisyonlarını azaltma ve yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması gibi iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik AB politikalarındaki katkılarına yer verilmektedir. Brexit sonrası dönemde ise, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılmasının ardından enerji stratejilerindeki değişiklikler ve yeni bağımsız politikaların nasıl şekillendiği incelenmiştir. İngiltere'nin iklim politikalarındaki bağımsızlık kazanmasının ardından, Avrupa Birliği ile ilişkilerindeki dinamikler de önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda, Brexit'in Birleşik Krallık'ın enerji güvenliği, enerji geçişi ve sera gazı emisyonları üzerindeki etkileri derinlemesine analiz edilmiştir. Ayrıca, Avrupa Birliği'nin iklim politikalarındaki liderlik pozisyonunun Brexit ile nasıl etkilendiği, özellikle Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması sonrası Avrupa'nın enerji piyasalarındaki değişiklikler ele alınmıştır. Araştırmada Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkilerin geleceği, iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliği ve enerji alanındaki politikaların nasıl yeniden şekillendiği üzerine kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. Bu çalışma, Brexit'in uzun vadeli etkileri hakkında önemli bilgiler sunmakta ve özellikle iklim değişikliği politikaları çerçevesinde uluslararası işbirliğinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the impact of the UK's departure from the European Union (Brexit) on energy and climate policies. The study analyses the European Union climate policies before and after Brexit and discusses the critical role of the United Kingdom in this process. The study first analyses the development of climate change policies in the European Union and highlights the impact of the United Kingdom on these policies. The UK's contributions to EU policies to combat climate change, such as reducing greenhouse gas emissions and increasing renewable energy sources, are included. In the post-Brexit period, the changes in energy strategies and how new independent policies were shaped after the UK's departure from the EU are analysed. Following the UK's independence in climate policies, the dynamics in its relations with the European Union also have an important place. In this context, the effects of Brexit on the UK's energy security, energy transition and greenhouse gas emissions have been analysed in depth. In addition, how the European Union's leadership position in climate policies is affected by Brexit, especially the changes in Europe's energy markets after the United Kingdom's departure from the EU are discussed. The study provides a comprehensive assessment of the future of relations between the European Union and the United Kingdom, cooperation in the fight against climate change and how policies in the field of energy are being reshaped. This study provides important insights on the long-term effects of Brexit and emphasises the importance of international cooperation, especially in the framework of climate change policies.