Usage of instruments of family and corporate governance for conflict prevention in Tunisian family businesses
Tunus aile işletmelerinde çatışma önleme için aile ve kurumsal yönetim araçlarının kullanımı
- Tez No: 962668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARKUS C. SLEVOGT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Tunus'taki aile işletmelerinde çatışmaların önlenmesinde aile ve kurumsal yönetişim araçlarının rolünü incelemektedir. Hangi yönetişim uygulamalarının çatışmaları önlemede etkili olduğu konusundaki literatürdeki boşluğa odaklanmaktadır. Çalışma, Tunus'taki aile şirketi sahipleri ve hissedarlarıyla yapılan anket ve mülakatlardan elde edilen nitel verileri bazı nicel istatistiklerle destekleyen bir yaklaşım benimsemektedir. Sonuçlar, yapılandırılmış yönetişim çerçeveleri, resmileştirilmiş iletişim kanalları ve net şekilde tanımlanmış rol ve sorumlulukların şeffaflığı artırarak ve aile üyeleri arasındaki beklentileri hizalayarak çatışmaları azalttığını göstermektedir. Ayrıca, bu yönetişim mekanizmalarının yalnızca operasyonel performansı artırmakla kalmayıp, aynı zamanda aile ilişkilerini güçlendirdiği ve işletmenin uzun vadeli sürdürülebilirliğine katkı sağladığı ortaya konulmaktadır. Bulgular, yönetişim uygulamalarını geliştirerek çatışmaları önlemek ve aile ile işletme çıkarları arasındaki uyumu artırmak isteyen aile şirketleri için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study looks at the role of family and corporate governance instruments in preventing conflicts in Tunisian family businesses, a gap in the literature on which governance practices are effective in preventing conflicts. It adopts a qualitative approach, supported by some statistics from surveys and interviews with family business owners and shareholders in Tunisia. The results show that corporate governance mechanisms such as structured frameworks, formalized communication channels, and clearly defined roles and responsibilities help reduce conflicts by increasing transparency and aligning expectations among family members. These mechanisms also enhance operational performance, strengthen family relationships, and contribute to long-term business sustainability. The findings provide valuable insights for family businesses seeking to improve governance practices to prevent conflicts and enhance alignment between family interests and business goals.