İkiz dönüşüm süreci ve Türkiye'nin politikaları üzerine bir analiz
An analysis of the twin transformation process and Turkey's policies
  1. Tez No: 962670
  2. Yazar: ŞAFAK NECMİ DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İkiz dönüşüm, dijitalleşme ile yeşil dönüşümün eş zamanlı ve bütüncül olarak yürütüldüğü, modern ekonomilerin sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmasında belirleyici bir paradigma değişimini ifade etmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin ikiz dönüşüm stratejilerini kapsamlı biçimde analiz ederek dijital ve yeşil dönüşüm süreçlerindeki ilerlemelerini, bu ilerlemelerin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkilerini ve karşılaşılan yapısal engelleri değerlendirmektedir. İlk bölümde, ikiz dönüşüm kavramının kuramsal çerçevesi çizilmiş; kavramın küresel ölçekteki evrimi, uluslararası politika belgeleri ve literatür taraması ışığında tartışılmıştır. İkinci bölümde, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Çin'in dijital-yeşil entegrasyon stratejileri incelenmiş; bu modellerin Türkiye açısından aktarıma elverişli yönleri belirlenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin ulusal dijitalleşme ve yeşil dönüşüm politikaları ayrıntılandırılmıştır: Dijital alanda e-Devlet uygulamaları, yapay zekâ stratejisi, kamu hizmetlerinde bulut bilişim ve veri hastaneleri; yeşil alanda yenilenebilir enerji yatırımları, enerji verimliliği programları, döngüsel ekonomi girişimleri ve sürdürülebilir şehircilik projeleri ele alınmıştır. Bulgular, Türkiye'nin ikiz dönüşümde önemli mesafe kat ettiğini, ancak düzenleyici öngörülebilirlik, nitelikli insan kaynağı açığı ve finansmana erişim konularında hâlen kritik zorluklarla karşılaştığını göstermektedir. Sonuç bölümünde, politika uyumu için bütüncül yönetişim mekanizmalarının güçlendirilmesi, inovasyon ekosisteminin desteklenmesi ve yeşil finansman araçlarının yaygınlaştırılması yönünde stratejik öneriler sunulmuştur. Araştırma, Türkiye'nin ikiz dönüşüm stratejilerinin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada ve küresel rekabet gücünü artırmada kilit bir itici kuvvet olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The twin transformation represents a decisive paradigm shift in modern economies' pursuit of sustainable development goals, where digitalization and green transformation are implemented simultaneously and holistically. This study comprehensively analyzes Turkey's twin transformation strategies and assesses its progress in digital and green transformation processes, their impact on sustainable development, and the structural obstacles encountered. The first section outlines the theoretical framework of the twin transformation concept, and discusses its global evolution in light of international policy documents and a literature review. The second section examines the digital green integration strategies of the United States, the European Union, and China, identifying the transferability of these models to Turkey. The third section details Turkey's national digitalization and green transformation policies: e-Government applications, artificial intelligence strategy, cloud computing, and data hospitals in public services in the digital arena; renewable energy investments in green arenas, energy efficiency programs, circular economy initiatives, and sustainable urban planning projects. The findings indicate that Turkey has made significant progress in its twin transformations, but continues to face critical challenges related to regulatory predictability, a shortage of skilled human resources, and access to finance. The conclusion offers strategic recommendations for strengthening integrated governance mechanisms for policy alignment, supporting the innovation ecosystem, and expanding green financing instruments. The research demonstrates that Turkey's twin transformation strategies are a key driver for achieving sustainable development goals and enhancing global competitiveness.